Wyrok NSA z dnia 6 listopada 2008 r., sygn. I FSK 521/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 6 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S.A. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 grudnia 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 1526/07 w sprawie ze skarg S.A. Spółki z o.o. w W. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 25 czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie określenia prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług oddalono skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 4 grudnia 2007., sygn. akt III SA/Wa 1521/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi S. sp. z o.o. w W. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 25 czerwca 2007 r. w przedmiocie określenia prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług.
Z akt sprawy wyłania się następujący przebieg postępowania. Naczelnik Urzędu Celnego W. czterema decyzjami z dnia 6 grudnia 2004 r. określił "A." sp. z o. o. w W. (której następcą prawnym jest "S." sp. z o. o. w W.), prawidłową wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów. W uzasadnieniach decyzji organ pierwszej instancji wyjaśnił, iż trzema decyzjami Naczelnika Urzędu Celnego w W. z dnia 11.07.2002 r. oraz decyzją z dnia 12 lipca 2002 r. uznano złożone przez Spółkę zgłoszenia celne zawarte w ww. dokumentach SAD za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej oraz określono prawidłową wartość celną. Decyzję te zostały następnie utrzymane w mocy przez Izbę Celną w W. na skutek odwołań wniesionych przez "A." Sp. z o.o.
Organ, przytaczając treść art. 6 ust. 7 i art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, z poźn. zm.), powoływanej dalej jako "ustawa o VAT z 1993 r.", stwierdził, iż obniżenie wartości celnej importowanych towarów spowodowało zmniejszenie podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, a w konsekwencji jego określenie w wysokości niższej niż zadeklarowana w zgłoszeniach celnych. W związku z powyższym, określone zostało zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów w prawidłowych wysokościach.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty