Wyrok NSA z dnia 6 listopada 2008 r., sygn. I FSK 520/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 6 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S.A. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 grudnia 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 1547/07 w sprawie ze skarg S.A. Spółki z o.o. w W. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 25 czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie określenia prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług oddalono skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 14 grudnia 2007., sygn. akt III SA/Wa 1547/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi S. sp. z o.o. w W. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 25 czerwca 2007 r. w przedmiocie określenia prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług.
Z akt sprawy wyłania się następujący przebieg postępowania.
Pięcioma decyzjami z dnia 6 grudnia 2004 r. Naczelnik Urzędu Celnego w W. określił A. sp. z o.o. w W., (obecnie - S. sp. z o.o. w W.) prawidłową wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu importu farmaceutyków zadeklarowanych we wskazanych w decyzjach zgłoszeniach celnych. Wyjaśnił, że w efekcie kontroli (odrębnymi decyzjami) zgłoszenia te uznano za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej sprowadzonych do Polski towarów. Obniżenie tej wartości spowodowało zmniejszenie podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, a w konsekwencji jego określenie w kwotach niższych niż zadeklarowane w zgłoszeniach celnych.
W odwołaniach Skarżąca wniosła o uchylenie zaskarżonych decyzji i umorzenie postępowań.
Pięcioma decyzjami z dnia 25 czerwca 2007 r. Dyrektor Izby Celnej w W. zaskarżone decyzje utrzymał w mocy. Podniósł, że w sytuacji, gdy prawomocnym orzeczeniem stwierdzono, iż wartość celna towaru w zgłoszeniu celnym wykazana została nieprawidłowo, koniecznym stało się określenie prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług, powstałego z mocy prawa w chwili powstania obowiązku podatkowego. Organ pierwszej instancji zasadnie zatem skorygował podstawę opodatkowania i określił podatki w prawidłowej wysokości na podstawie przepisów obowiązujących w dniu powstania obowiązku podatkowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty