04.12.2008 Podatki

Wyrok NSA z dnia 4 grudnia 2008 r., sygn. I FSK 1393/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zając (sprawozdawca), Sędzia NSA del. Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Protokolant Katarzyna Golemba, po rozpoznaniu w dniu 4 grudnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 kwietnia 2007 r. sygn. akt VIII SA/Wa 236/07 w sprawie ze skargi K. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 7 grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania, 2) zasądza od K.D. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę [...](...) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 26 kwietnia 2007 r., sygn. akt VIII SA/Wa 236/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi K. D. uchylił zaskarżoną decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 7 grudnia 2006 r., Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług, stwierdził, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu w całości od chwili uprawomocnienia się wyroku oraz orzekł o kosztach postępowania sądowego.

W uzasadnieniu Sąd przedstawił stan faktyczny sprawy. Wskazano, że 27 marca 2006 r. spółka złożyła deklarację VAT-7 za luty 2006 r., wykazując kwotę 3.401 zł do zwrotu na rachunek bankowy podatnika. Po przeprowadzeniu czynności sprawdzających zasadność zwrotu podatku Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. uznał, że spółka prowadziła działalność gospodarczą w okresie od 7 września 2005 r. do 28 lutego 2006 r., kiedy to nastąpiła jej likwidacja. Spółka poinformowała o tym fakcie organ I instancji składając 9 marca 2006 r. na formularzu VAT - Z zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z dniem 28 lutego 2006 r. oraz zgłoszenie aktualizacyjne (NIP - 2). Jako powód wskazała likwidację. Powyższe zgłoszenie stanowiło podstawę do wykreślenia spółki z rejestru podatników VAT, zgodnie z art. 96 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej: ustawa o VAT). Spółka nie istniała zatem w dniu, w którym złożona została deklaracja VAT - 7 za luty 2006 r., zawierająca wniosek o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na jej rachunek bankowy. W związku z powyższym organ I instancji stwierdził, że zlikwidowanej spółce nie przysługuje zwrot podatku. Dwiema decyzjami z 11 września 2006 r., wydanymi oddzielnie dla każdego z byłych wspólników zlikwidowanej Spółki, organ odmówił im dokonania zwrotu podatku wynikającego ze złożonej przez nich deklaracji VAT - 7 za luty 2006 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne