12.08.2008 Podatki

Wyrok NSA z dnia 12 sierpnia 2008 r., sygn. I FSK 848/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędzia del. NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Protokolant Karolina Szulc, po rozpoznaniu w dniu 12 sierpnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 30 listopada 2006 r., sygn. akt I SA/Gd 579/06 w sprawie ze skargi J. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 28 kwietnia 2006 r., [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik 2000 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od J. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 1.800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z dnia 30 listopada 2006r., sygn. akt I SA/Gd 579/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę wniesioną przez Jana K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z 28 kwietnia 2006r.

2. W uzasadnieniu orzeczenia WSA podał, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej w G. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w G. z 2 grudnia 2005r. w części określającej Janowi K. za miesiąc październik 2000r. kwotę zwrotu podatku od towarów i usług w wysokości 127 814zł, zaś w pozostałej części tj. ustalenia dodatkowego zobowiązania w podatku od towarów i usług za tenże miesiąc rozstrzygnięcie uchylił i w tym zakresie umorzył postępowanie.

Sąd I instancji przedstawił uzasadnienie Dyrektora Izby Skarbowej wydanego rozstrzygnięcia, w którym uznano za zasadne wyłączenie z kosztów uzyskania przychodu zakupu w 2000r. pszenicy od firmy "J." w S. oraz od firmy "A." w S., co poskutkowało tym, że wykazana w październiku nadwyżka podatku naliczonego nad należnym zmniejszyła się o 16.381 zł i została przypisana do zwrotu. Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 19 ust. 1-3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r., o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.) - dalej zwanej ustawa o VAT -, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Obniżenie kwoty podatku należnego, o którym mowa w ust. 1 i 3, nie może nastąpić jednak wcześniej niż w miesiącu otrzymania przez nabywcę towaru lub wykonania usługi, albo otrzymania faktury potwierdzającej dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty) podlegającej opodatkowaniu (art. 19 ust. 3a). Zaś przepisem wyłączającym powyższe prawo jest § 50 ust. 4 pkt 5 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999 r., w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 109, poz. 1245 ze zm.) wydany na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 23 ust. 1 ustawy o VAT, który stanowi, że w przypadku gdy wystawiono faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne stwierdzające czynności, które nie zostały dokonane faktury te i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne