12.03.2008 Podatki

Wyrok NSA z dnia 12 marca 2008 r., sygn. II FSK 55/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Grzegorz Borkowski (sprawozdawca), Sędziowie NSA: Stefan Babiarz, Bogdan Lubiński, Protokolant Paweł Koluch, po rozpoznaniu w dniu 12 marca 2008r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 25 lipca 2006 r. sygn. akt I SA/Wr 586/05 w sprawie ze skargi A. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 15 kwietnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych za 2002 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. P. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 1.800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

II FSK 55/07

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 25 lipca 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił zaskarżoną przez A.P. decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 15 kwietnia 2005 r. w przedmiocie określenia wartości niezaewidencjonowanego przychodu z działalności gospodarczej, wysokości zobowiązania podatkowego w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych za 2002 r. oraz wysokości odsetek za zwłokę natomiast w pozostałej części skargę oddalił.

Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie Sąd w pierwszej kolejności przedstawił ustalony stan faktyczny.

Dyrektor Izby Skarbowej w W. decyzją z dnia 15 kwietnia 2005 r. utrzymał w mocy decyzję organu l instancji określającą A.P. wartość nie zaewidencjonowanego w ewidencji przychodów przychodu z działalności gospodarczej za 2002 rok, wysokość zobowiązania podatkowego w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych za rok 2002, wysokość odsetek za zwłokę od nieuregulowanych w terminach płatności ryczałtów od przychodów ewidencjonowanych za miesiące IV, IX i Xi 2002 r. Ustalono, że w latach 1992-2002 podatnik wprowadził na polski obszar celny 10 używanych samochodów, zaś w latach 2001 - 2002 dokonał sprzedaży 7 samochodów.

Zdaniem organu II instancji, argumentacja skarżącego dotycząca podawanego celu zakupu samochodów jakim było zaspokojenie własnych potrzeb nie znajduje potwierdzenia w aktach sprawy w związku z czym samochody te stanowiły przedmiot powadzonej działalności gospodarczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne