26.11.2008 Podatki

Wyrok NSA z dnia 26 listopada 2008 r., sygn. I FSK 1701/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Edmund Łój (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA del. Mirella Łent, Protokolant Katarzyna Golemba, po rozpoznaniu w dniu 26 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 21 marca 2006r. sygn. akt I SA/Po 1243/04 w sprawie ze skargi T. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 21 lipca 2004 r. nr (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od marca do grudnia 2002r. oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 21 marca 2006 r. sygn. akt I SA/Po 1243/04 oddalił skargę T. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od marca do grudnia 2002 r.

Sąd administracyjny podzielił ustalenia faktyczne oraz argumentację prawną organu, że skarżący prowadząc stację paliw, jako sprzedawca oleju napędowego dla rolników za bony paliwowe niezasadnie dokonywał zwiększenia podatku naliczonego o kwoty odpowiadające wartości nominalnej bonu paliwowego. Bony paliwowe przedstawione w toku postępowania, a będące podstawą zwiększenia podatku naliczonego w poszczególnych miesiącach roku 2002 na odwrocie zostały opatrzone jedynie datą sprzedaży, pieczątką sprzedawcy wraz z jego podpisem oraz pieczątką firmy Stacja Paliw T. P. P. 64-800 C. Organy podatkowe stwierdziły w tej sytuacji, że bony paliwowe zostały skasowane w sposób nieprawidłowy i w związku z tym podatnik nie może skorzystać z uprawnień do zwiększenia podatku naliczonego o wartość odpowiadającą kwocie nominalnej bonu paliwowego.

Zgodnie z art. 40a ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) bon paliwowy był prawnym środkiem płatniczym do nabywania oleju napędowego uprawniającym sprzedawcę tego oleju do zwiększenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 19 ust. 1 i 2, o kwotę odpowiadającą wartości nominalnej bonu paliwowego, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 40g. Przepis ten określa m.in. obowiązki sprzedawcy oleju napędowego, które winny być wypełnione, aby podatnikowi (sprzedawcy oleju napędowego) przysługiwało prawo do zwiększenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 19 ustawy. Sprzedawca oleju napędowego jest obowiązany do skasowania bonu paliwowego otrzymanego od nabywcy tego oleju bezpośrednio po dokonaniu sprzedaży. W ustępie 2 art. 40g ustawy wskazano, w jaki sposób należy dokonać skasowania bonu paliwowego. Skasowanie bonu paliwowego następuje przez przystawienie na bonie paliwowym pieczęci kasującej, pieczątki sprzedawcy oraz przedziurkowanie bonu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne