05.09.2008 Podatki

Wyrok NSA z dnia 5 września 2008 r., sygn. I FSK 1094/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia del. WSA Mirella Łent, Protokolant Karolina Szulc, po rozpoznaniu w dniu 5 września 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. & O. M. P., G. O. Sp. jawna od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 marca 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 4125/06 w sprawie ze skargi P. & O. M. P., G. O. Sp. jawna na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 27 września 2006 r. [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 14 marca 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 4125/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi P. M. P., G. O. sp. jawna na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 27 września 2006 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżoną decyzję, stwierdził, że nie może być ona wykonana w całości oraz zasądził na rzecz strony zwrot kosztów postępowania sądowego.

2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd I instancji ustalił, że Naczelnik Urzędu Skarbowego określił skarżącej spółce nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług do przeniesienia na następny miesiąc za październik, listopad i grudzień 2001 r., z uwagi na: zaniżenie obrotu z tytułu sprzedaży, za którą płatność była realizowana przy użyciu kart płatniczych oraz niezasadne uwzględnienie w deklaracjach VAT-7 za wskazane miesiące podatku naliczonego przy zakupach pieluch i karmy dla psa.

Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał decyzję organu I instancji w mocy, wskazując, że nie podziela poglądu strony, iż brak jest dowodów potwierdzających, iż nie wszystkie transakcje, za które dokonano płatności kartami płatniczymi były ewidencjonowane w kasach rejestrujących. W ocenie organu strona wysunęła nie popartą dowodami tezę, że dzienne sumy transakcji zaewidencjonowanych przy użyciu kas fiskalnych, większe od dziennych sum zapłaconych kartami, wynikających z wydruków terminali dowodzą zaewidencjonowania w kasach fiskalnych wszystkich kwot regulowanych kartami. Tymczasem organ podatkowy I instancji, uzasadniając, iż nie wykazano pełnego obrotu z tytułu płatności dokonywanych kartami płatniczymi nie oparł się na domniemaniu, ale na dowodach w postaci wydruków transakcji z terminali płatniczych oraz uznał, iż jest to dowód wiarygodny do podważenia danych zawartych w prowadzonych przez stronę ewidencjach. W świetle dowodów z terminali i kas trudno za wystarczające uznać wyjaśnienia strony, iż przyczyną rozbieżności były zdarzenia, iż klient lub grupa klientów składała kilkanaście lub kilkadziesiąt zamówień, z których każde rejestrowane były kasą rejestrującą jako oddzielna transakcja, z wręczeniem klientowi paragonu, natomiast zapłata rachunku następowała zbiorczo przed opuszczeniem lokalu, a także, iż klient mógł zapłacić zaległe rachunki z poprzednich dni. Wątpliwości, zdaniem organu, budzi powierzenie w ręce klientów kwestii uregulowania całości należności, z tytułu których podatniczka zobowiązana była rozliczać się z fiskusem, gdy spółka nie prowadziła ewidencji paragonów fiskalnych wydawanych klientom, które nie zostały zapłacone gotówką lub były zapłacone w innym dniu niż data wystawienia paragonu. Organ podniósł, iż nie można wykluczyć zagubienia bądź zniszczenia paragonów wydawanych w ilości kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu klientowi lub ich grupie. Wyjaśnił ponadto, iż trudno uznać, iż na skutek błędnego ustawienia kasy fiskalnej wszystkie transakcje były rejestrowane jako transakcje gotówkowe, albowiem z oględzin kas i terminali oraz z oświadczenia pracownika spółki wynika, iż w kasach od momentu ich zakupu dostępna jest opcja zdefiniowania form płatności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne