Wyrok NSA z dnia 20 sierpnia 2008 r., sygn. I FSK 969/07
Na gruncie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) należy przyjąć, iż półroczny okres używania, o którym mowa w art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), pozwalający uznać dany towar za używany, może zacząć swój bieg dopiero w momencie nabycia takiego towaru przez podatnika, w którym to momencie podatnik ten miał prawo do realizacji częściowego jedynie odliczenia podatku naliczonego, w oparciu o art. 86 ust. 3 i 5 ustawy o podatku od towarów i usług, o czym stanowi wskazany przepis rozporządzenia. Nie ma natomiast podstaw do uwzględniania okresu sprzed nabycia towaru, w którym późniejszy nabywca tego towaru korzystał z niego na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia del. WSA Jerzy Płusa (sprawozdawca), Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 20 sierpnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 16 lutego 2007 r. sygn. akt I SA/Kr 1862/06 w sprawie ze skargi B.M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 9 października 2006 r. nr [...] w przedmiocie interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 16 lutego 2007 r., sygn. akt I SA/Kr 1862/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę B. M. - zwanej dalej "Skarżącą", na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 9 października 2006 r. w przedmiocie interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.
Przedstawiając w uzasadnieniu powyższego wyroku stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, iż zaskarżoną do tego Sądu decyzją Dyrektor Izby Skarbowej w K. utrzymał w mocy postanowienie Urzędu Skarbowego K. z dnia 3 sierpnia 2006 r., w którym stwierdzono nieprawidłowość stanowiska Skarżącej przedstawionego we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Uzasadniając podjęte rozstrzygnięcie organ odwoławczy wskazał, że zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970, z późn. zm.), powoływanego dalej jako "rozporządzenie MF z dnia 27 kwietnia 2004 r." lub "rozporządzenie", zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), powoływanej dalej jako "ustawa o VAT z 2004 r.", jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 tej ustawy. Z kolei w myśl tego ostatniego przepisu, samochody osobowe są towarami używanymi, gdy okres ich używania przez podatnika wynosił co najmniej pół roku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty