Wyrok NSA z dnia 13 listopada 2008 r., sygn. I FSK 1457/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Ryszard Mikosz (sprawozdawca), Protokolant Karolina Szulc, po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 3 kwietnia 2007 r., sygn. akt I SA/Wr 314/06 w sprawie ze skargi B. K. W. B. T. S.A. w B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 22 grudnia 2005 r., nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiąc styczeń 2000 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej we W. na rzecz B. K. W. B. T. S.A. w B. kwotę 2.700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 3 kwietnia 2007 r., sygn. akt I SA/Wr 314/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. (Ośrodka Zamiejscowego w J.) z dnia 22 grudnia 2005 r., nr {...] oraz decyzje Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w W. (Ośrodka Zamiejscowego w J.) z dnia 28 września 2005 r., nr [...] i z dnia 22 września 2005 r. [...], wstrzymał ich wykonanie i zasądził na rzecz skarżącej - B. w B. kwotę 13 249 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
W uzasadnieniu Sąd odniósł się w pierwszej kolejności do wspomnianej decyzji z dnia 28 września 2005 r., którą Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w W. określił tej Spółce zobowiązanie w podatku od towarów i usług za styczeń 2000 r. w wysokości 10 248 605 zł. W tych ramach podkreślił, że zdaniem organu Spółka zawyżyła podatek naliczony, uwzględniając w rozliczeniu podatek wynikający z faktur wystawionych przez jej oddział, Z. w B., który w 2000 r. był odrębnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Sąd omówił też wykładnię art. 5 ust. 3 oraz art. 19 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), jakiej organ dokonał w uzasadnieniu decyzji z dnia 28 września 2005 r. Wynikało z niej, że przewidziane w pierwszym z tych przepisów rozszerzenie katalogu czynności uznanych za sprzedaż podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług dotyczyło jedynie stosunków pomiędzy zakładami osoby prawnej, nie zaś pomiędzy takim zakładem a jego "macierzystą" osobą prawną. W konsekwencji, w ocenie organu, dokonane w rozpatrywanej sprawie czynności nie podlegały podatkowi od towarów i usług, wobec czego "podatek naliczony przy zakupie towarów i usług przekazanych odpłatnie osobie prawnej przez jej zakład samodzielnie sporządzający bilans i posiadający status podatnika podatku od towarów i usług, nie podlega u tej osoby odliczeniu".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty