05.09.2008 Podatki

Wyrok NSA z dnia 5 września 2008 r., sygn. I FSK 105/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Mirella Łent, Protokolant Karolina Szulc, po rozpoznaniu w dniu 5 września 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. (A.) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 października 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 1329/07 w sprawie ze skargi T. L. T. GmbH z siedzibą w W. (A.) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 17 maja 2007 r., [...] w przedmiocie odmowy dokonania zwrotu podatku od towarów i usług za miesiąc grudzień 2003 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz T. L. T. GmbH z siedzibą w W. (A.) kwotę 5.400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 31 października 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 1329/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpatrzeniu skargi T. GmbH z siedzibą w W., uchylił zaskarżoną decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 17 maja 2007 r. w przedmiocie odmowy dokonania zwrotu podatku od towarów i usług za miesiąc grudzień 2003 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w W. z dnia 19 lipca 2006 r., stwierdził, że uchylone decyzje nie mogą być wykonane w całości i zasądził od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz Skarżącej kwotę 14.122 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Z akt sprawy wyłania się następujący przebieg postępowania. Spółka T. GmbH złożyła do Naczelnika Urzędu Skarbowego w W. wniosek o zwrot podatku VAT za miesiąc grudzień 2003 r. Postanowieniem z dnia 18.10.2004 r. (data doręczenia 25.10.2004 r.) organ podatkowy wyznaczył Stronie siedmiodniowy termin do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego. Jednocześnie w ww. postanowieniu Naczelnik Urzędu stwierdził, iż wniosek został złożony niezgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia MF z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom. Na podstawie wyżej wskazanego przepisu wnioskodawca może wystąpić o zwrot podatku VAT za okres nie dłuższy niż rok kalendarzowy i nie krótszy niż okres trzymiesięczny. Złożony przez Spółkę wniosek dotyczył natomiast jednego miesiąca. Wskazano również, iż wniosek nie spełnia wymogów formalnych określonych powołanym rozporządzeniem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne