Wyrok NSA z dnia 16 września 2008 r., sygn. I FSK 1026/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia del. WSA Jerzy Płusa (sprawozdawca), Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 16 września 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M.R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 16 marca 2007 r. sygn. akt I SA/Łd 1665/06 w sprawie ze skargi M.R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 20 lipca 2006 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od M.R. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w L. kwotę 180 zł /słownie: sto osiemdziesiąt złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Zaskarżonym do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrokiem z dnia 16 marca 2007 r., sygn. akt I SA/Łd 1665/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę M. R. - zwanego dalej "Skarżącym", na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 20 lipca 2006 r. w przedmiocie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Przedstawiając w uzasadnieniu wyroku stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że pismem z dnia 3 stycznia 2006 r. Skarżący zwrócił się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), powoływanej dalej jako "u.p.t.u.", do wynagrodzenia syndyka otrzymywanego z tytułu prowadzenia postępowania upadłościowego w oparciu o przepisy ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60, poz. 535, z późn. zm.), powoływanej dalej jako "u.p.u.n.".
Zdaniem Skarżącego, czynności syndyka nie są świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 u.p.t.u., co wynika z charakteru prawnego i pozycji syndyka w postępowaniu upadłościowym, w którym syndyk masy upadłości jest podmiotem wyznaczonym postanowieniem sądu i pełni w tym postępowaniu funkcję organu tego postępowania o charakterze publicznoprawnym. W ocenie Skarżącego, syndyk nie jest uczestnikiem postępowania upadłościowego, jak również nie reprezentuje jego uczestników. Relacje pomiędzy syndykiem, upadłym i wierzycielami nie są relacjami podmiotów równorzędnych, ale relacjami pomiędzy organem postępowania a jego uczestnikami. Ponadto według Skarżącego, wykonywanie funkcji syndyka nie stanowi również prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 u.p.t.u. Syndyk powołany jest wyłącznie do konkretnego postępowania upadłościowego, w toku którego nie nawiązuje z żadnym z podmiotów tego postępowania stosunku prawnego, u podstawy którego leży umowa cywilnoprawna. Będąc równocześnie podmiotem wyposażonym we władztwo publiczne, nie może zostać uznanym za prowadzącego samodzielnie działalność gospodarczą, w związku z czym zgodnie z art. 15 ust. 6 u.p.t.u. nie podlega on temu podatkowi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty