04.09.2008 Podatki

Wyrok NSA z dnia 4 września 2008 r., sygn. I FSK 1011/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędzia NSA Juliusz Antosik, Sędzia del. WSA Jerzy Płusa (sprawozdawca), Protokolant Karolina Latarska, po rozpoznaniu w dniu 4 września 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. S.A. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 29 stycznia 2007 r., sygn. akt I SA/Kr 1596/05 w sprawie ze skargi P. S.A. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K z dnia 11 października 2005 r. w przedmiocie interpretacji w zakresie stosowania prawa podatkowego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Krakowie , 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz P. S.A. w K. kwotę 530 zł (słownie: pięćset trzydzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrokiem z dnia 29 stycznia 2007 r., sygn. akt I SA/Kr 1596/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę "P." S.A. - zwanej dalej "Spółką", na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 11 października 2005 r. w przedmiocie interpretacji w zakresie stosowania prawa podatkowego.

Przedstawiając w uzasadnieniu wyroku stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że pismem z dnia 1 czerwca 2005 r. Spółka zwróciła się do Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Zapytanie Spółki dotyczyło sposobu ustalenia prezentu małej wartości, aby nie podlegały one opodatkowaniu w 2005 r. w związku ze zmodyfikowaniem z dniem 1 czerwca 2005 r. definicji prezentu o małej wartości.

Zdaniem Spółki:

1) w okresie od dnia 1 stycznia 2005 r. do dnia 31 maja 2005 r. nieopodatkowana wartość prezentów o małej wartości przekazanych jednej osobie nie mogła przekroczyć kwoty 50 zł netto, a jednocześnie wartość prezentów w tym okresie nie mogła być wyższa niż 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej Spółki osiągniętej w poprzednim roku podatkowym. Przekazanie prezentów przekraczających tak ustaloną kwotę podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne