17.09.2008 Podatki

Wyrok NSA z dnia 17 września 2008 r., sygn. I FSK 1363/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Edmund Łój (sprawozdawca), Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia del. WSA Tomasz Kolanowski, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 17 września 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. P. G. Spółki Jawnej "J." w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 16 maja 2007 r., sygn. akt I SA/Bk 238/07 w sprawie ze skargi P. P. G. Spółki Jawnej "J." (obecnie "J.") w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 29 kwietnia 2004 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od kwietnia do grudnia 1999 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od P. P. G. Spółki Jawnej "J." w S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. kwotę 2700 zł (słownie: dwa tysiące siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 16 maja 2007 r., sygn. akt I SA/Bk 238/07, którym Sąd ! instancji oddalił skargę P. P. G. Sp. j. J. w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 29 kwietnia 2004 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od kwietnia do grudnia 1999 r.

W pierwszej kolejności Sąd I instancji przedstawił stan sprawy wskazując, że organy kontroli skarbowej zakwestionowały w Spółce J. (obecnie J.) faktury VAT wystawione w okresie od miesiąca kwietnia 1999 r. do miesiąca grudnia 1999 r., które były przyjęte do rozliczenia podatku od towarów i usług. Faktury te zostały wystawione przez R. z S.; PPUH L. s. c. w S., Spółkę B. w S. W ocenie Inspektora Kontroli Skarbowej wyrażonej w decyzji wymienionej z dnia 25 lutego 2002 r. przyjęte przez skarżącą Spółkę do rozliczenia podatku od towarów i usług za w/w okres, które na podstawie § 54 ust. 4 pkt 5 lit a) i pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów 15 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 156, poz. 1024 ze zm.), nie mogły stanowić podstawy do obniżenia podatku należnego o zawarty w nich podatek naliczony, gdyż stwierdzały czynności, które nie zostały dokonane, a część faktur VAT nie była potwierdzona kopiami u sprzedawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne