05.12.2008 Podatki

Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2008 r., sygn. I FSK 1586/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 19 czerwca 2007 r. sygn. akt I SA/Gd 542/07 w sprawie ze skargi H. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 7 lipca 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od sierpnia do grudnia 2005 r. oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 19 czerwca 2007., sygn. akt I SA/Gd 542/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku - po rozpatrzeniu skargi H. K. - uchylił zaskarżoną decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 7 lipca 2006 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od sierpnia do grudnia 2005 r.

2. Z uzasadnienia wyroku wynika następujący przebieg postępowania. Naczelnik Urzędu Skarbowego określił skarżącemu zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące od sierpnia do grudnia 2005 r. oraz ustalił podatnikowi dodatkowe zobowiązanie podatkowe za wskazane okresy rozliczeniowe. Powodem wydania przez organy podatkowe decyzji było to, że podatnik zawyżył kwotę podatku naliczonego do odliczenia wskutek uwzględnienia w rozliczeniach podatku od towarów i usług za powyższe miesiące 2005 r. faktur wystawionych przez "W." J. L., co do których to faktur stwierdzono w toku prowadzonego postępowania, że zostały wystawione przez podmiot do tego nieuprawniony. Wystawca faktur - J. L. - nie był zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz nie składał deklaracji dla potrzeb podatku od towarów i usług.

Organy podatkowe uzasadniając swoje rozstrzygnięcia podniosły, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług jest prawem podatnika z którego może on skorzystać (art. 86 ust. 1 ustawy VAT), jeżeli nie zaistnieje między innymi taka sytuacja jak w art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących, a w myśl § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 971) prawo do wystawienia faktur VAT mają wyłącznie podmioty zarejestrowane we właściwym urzędzie skarbowym i będące czynnym podatnikiem podatku VAT w momencie ich wystawienia. Tym samym kwoty podatku z faktur wystawionych przez J. L. nie mogły stanowić podstawy do obniżenia podatku należnego u ich odbiorcy za wskazane miesiące 2005.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne