07.10.2008 Podatki

Wyrok NSA z dnia 7 października 2008 r., sygn. I FSK 1216/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia WSA del. Mirella Łent, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 7 października 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 21 lutego 2007 r. sygn. akt I SA/Łd 1948/06 w sprawie ze skargi J. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 29 września 2006 r. nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od J. M. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w L. kwotę 120 zł (słownie: sto dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z dnia 21 lutego 2007 r., sygn. akt I SA/Łd 1948/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę J. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 29 września 2006 r., nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Podstawą orzeczenia Sądu pierwszej instancji był następujący stan faktyczny.

1.2. Postanowieniem z dnia 16 maja 2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Ł. uznał za nieprawidłowe stanowisko podatnika wyrażone we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku tym podatnik stwierdził, że nie ma obowiązku dokonania korekty wcześniej odliczonego podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów będących przedmiotem aportu, w sytuacji gdy wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki prawa handlowego jest czynnością zwolnioną od podatku VAT.

1.3. Z organem pierwszej instancji zgodził się Dyrektor Izby Skarbowej, który po rozpoznaniu zażalenia utrzymał w mocy kwestionowane postanowienie. Argumentując swoje stanowisko Dyrektor Izby Skarbowej uznał, iż wniesienie aportu do spółki prawa handlowego, w zależności od jego przedmiotu, ma charakter odpłatnej dostawy towaru lub odpłatnego świadczenia usług, za wyjątkiem aportu przedsiębiorstwa, która to czynność nie podlega opodatkowaniu w myśl ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), dalej zwanej "u.p.t.u.". W świetle przepisów art. 86 ust. 1 oraz art. 90 ust. 1 tej ustawy odliczenie podatku naliczonego z tytułu zakupu towarów lub usług przysługuje podatnikowi, jeżeli towar lub usługa zostaną wykorzystane do realizacji czynności opodatkowanych tym podatkiem. W przypadku gdy towary te nie posłużyły działalności opodatkowanej podatnika, ponieważ zmieniło się ich przeznaczenie i stały się one przedmiotem czynności zwolnionej od podatku - jak to ma miejsce w przypadku wniesienia aportem do spółki prawa handlowego, zastosowanie znajdzie art. 91 ust. 7 u.p.t.u. Organ przyjął, że skoro podatnik przy nabyciu towarów miał prawo do obniżenia podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego i dokonał takiego obniżenia, po czym prawo to zmieniło się z uwagi na zmianę przez podatnika przeznaczenia nabytych towarów, podatnik jest zobligowany do skorygowania podatku naliczonego, który został odliczony z tytułu nabycia tych towarów, w rozliczeniu za okres, w którym nastąpiło wniesienie aportu (odpowiednie zastosowanie ma art. 91 ust. 5 u.p.t.u.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne