17.12.2008 Podatki

Wyrok NSA z dnia 17 grudnia 2008 r., sygn. II FSK 1287/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Borkowski, Sędziowie NSA Zbigniew Kmieciak, Aleksandra Wrzesińska-Nowacka (sprawozdawca), Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 17 grudnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Syndyka Masy Upadłości Przedsiębiorstwa P. Z. N. T. K. w likwidacji w upadłości z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 8 maja 2007 r. sygn. akt I SA/Gd 177/07 w sprawie ze skargi Syndyka Masy Upadłości Przedsiębiorstwa P. Z. N. T. K. w likwidacji w upadłości z siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 10 czerwca 2005 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Syndyka Masy Upadłości Przedsiębiorstwa P. Z. N. T. K. w likwidacji w upadłości z siedzibą w G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 8 maja 2007 r. w sprawie oznaczonej sygn. akt I SA/Gd 177/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę Syndyka Masy Upadłości Przedsiębiorstwa (...) w likwidacji w upadłości z siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 10 czerwca 2005 r. nr (...), w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd podał, że pismem z dnia 18 lutego 2005 r. Syndyk zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w G. z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie obowiązku dokonywania wpłat z zysku na podstawie art. 12 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (t.j.: Dz. U. z 1992 r. Nr 6, poz. 27 ze zm., powołanej dalej w skrócie u.g.f.p.p.).Wnioskodawca wyjaśnił, że Przedsiębiorstwo (...) zostało z dniem 14 stycznia 2000 r. postawione w stan upadłości. Wcześniej, od 1999 r., przedsiębiorstwo to było w stanie likwidacji. Likwidacja masy upadłości następuje poprzez dzierżawę i wynajem budynków i placów, które nie zostały sprzedane ze względu na brak nabywców oraz poprzez sprzedaż ruchomości i nieruchomości przedsiębiorstwa. Zdaniem wnioskodawcy przewidziany w art. 12 u.g.f.p.p. obowiązek dokonywania wpłat z zysku dotyczy jedynie przedsiębiorstw państwowych czynnych, tj. takich, które gospodarują wydzielonym im i nabytym mieniem na zasadach samofinansowania. Natomiast z dniem postawienia w stan upadłości przedsiębiorstwo traci podmiotowość, o której mowa w art. 2 tej ustawy, albowiem przestaje gospodarować wydzielonym mu mieniem i związku z tym nie jest jednostką zobowiązaną do dokonywania wpłat z zysku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty