17.12.2008 Podatki

Wyrok NSA z dnia 17 grudnia 2008 r., sygn. I FSK 1580/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Edmund Łój, Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędzia NSA Ryszard Pęk (sprawozdawca), Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 17 grudnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W.W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 12 lipca 2007 r. sygn. akt I SA/Rz 370/07 w sprawie ze skargi W.W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia 31 stycznia 2007 r. nr [...] w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od W.W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w R. kwotę 278 zł /słownie: dwieście siedemdziesiąt złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 12 lipca 2007 r. (sygn. akt I SA/Rz 370 /07) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę Wojciecha W. (dalej: skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia 31 stycznia 2007 r. w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Decyzją z dnia 31 stycznia 2007 r., wydaną po rozpatrzeniu odwołania złożonego przez skarżącego, Dyrektor Izby Skarbowej w R. utrzymał w mocy własną decyzję z dnia 27 września 2005 r. odmawiającą zmiany postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w S. z dnia 6 lipca 2005 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego. W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wyjaśnił, że skarżący zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w S. z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynikało, że skarżący na podstawie postanowień sądów, wykonuje funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych toczących się w oparciu o przepisy ustawy z dnia 28 lutego 2003r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. nr 60, poz. 535 z późn. zm.), bądź Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24.10.1934 r. - Prawo upadłościowe. Wywodził, że wynagrodzenie syndyka otrzymywane za pełnienie funkcji w postępowaniu upadłościowym ma charakter procesowy i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm. - dalej ustawa VAT z 2004 r.). Stanowiska tego nie podzielił Naczelnik Urzędu Skarbowego w S., który postanowieniem z dnia 6 lipca 2005r. uznał je za nieprawidłowe. W uzasadnieniu przyjął, że czynności syndyka wykonującego w postępowaniu upadłościowym powierzone funkcje, wypełniają dyspozycję art. 8 ust. 1 pkt 3 oraz art. 15 ust. 1 ustawy VAT z 2004 r. i jako takie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT według zasad ogólnych. Stanowisko to podtrzymane zostało przez Dyrektora Izby Skarbowej, który w zaskarżonej decyzji przyjął, że syndyk podejmując swoje czynności w postępowaniu upadłościowym, które mają charakter działalności usługodawczej wypełnia hipotezę art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy VAT z 2004 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne