Wyrok NSA z dnia 18 września 2008 r., sygn. I FSK 1060/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Juliusz Antosik (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Mirella Łent, Protokolant Karolina Szulc, po rozpoznaniu w dniu 18 września 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 18 kwietnia 2007 r., sygn. akt I SA/Op 343/06 w sprawie ze skargi J. Placzka na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 29 lipca 2005 r., [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J. P. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w O. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 kwietnia 2007 r., sygn. akt I SA/Op 343/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił skargę J. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 29 lipca 2005 r. w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.
W uzasadnieniu wyroku, przedstawiając stan sprawy, Sąd podał, że J. P. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Zapytanie dotyczyło kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynagrodzenia przyznanego syndykowi przez sąd. Zdaniem J. P., wynagrodzenie za czynności syndyka nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, albowiem specyfika tej profesji powoduje, że nie można uznać wykonywanych w jej ramach czynności za działalność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Postanowieniem z dnia 13 maja 2005 r. organ podatkowy uznał stanowisko przedstawione przez podatnika za nieprawidłowe. W ocenie organu, syndyk, otrzymując wynagrodzenie, świadczy odpłatne usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - dalej w skrócie "ustawa VAT", które podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Do syndyka nie stosuje się wyłączenia z opodatkowania, o którym mowa w art. 15 ust. 3 pkt 3 powołanej ustawy, gdyż sąd nie jest związany z syndykiem więzami tworzącymi stosunek prawny, jaki istnieje pomiędzy zlecającym a zleceniobiorcą w zakresie wynagradzania, warunków pracy oraz odpowiedzialności pracodawcy. Jednocześnie organ podkreślił, że stosownie do treści art. 160 ust.1 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, syndyk dokonuje czynności w imieniu własnym, lecz na rachunek upadłego. Syndyk wprawdzie, wykonując swoją funkcję, podlega ustawie i najważniejsze decyzje musi konsultować z sędzią komisarzem i radą wierzycieli, jednak w podstawowym zakresie swoich obowiązków jest w pełni samodzielny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty