23.10.2008 Podatki

Wyrok NSA z dnia 23 października 2008 r., sygn. II FSK 1046/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędziowie: NSA Edyta Anyżewska, WSA del. Hanna Kamińska (sprawozdawca), Protokolant Paweł Koluch, po rozpoznaniu w dniu 23 października 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Polskich Kolei Linowych sp. z o.o. w Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 3 sierpnia 2006 r. sygn. akt I SA/Kr 692/04 w sprawie ze skargi Polskich Kolei Linowych sp. z o.o. w Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 5 kwietnia 2004 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty we wpłatach z zysku za 2002 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Krakowie, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz Polskich Kolei Linowych sp. z o.o. w Z. kwotę 530 (pięćset trzydzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

P. Sp. z o.o. w Z.- dalej wymieniona jako skarżąca lub strona - wniosła skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 3 sierpnia 2006 r. sygn. I SA/Kr 692/04. Wyrokiem tym Sąd stwierdził nieważność decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 5 kwietnia 2004r. oraz decyzji ją poprzedzającej w części dotyczących odsetek za zwłokę, oddalając skargę w pozostałym zakresie.

Sąd I instancji przyjął następujący stan faktyczny:

Dyrektor Izby Skarbowej w K., po rozpoznaniu odwołania strony, uchylił decyzję Urzędu Skarbowego w Z. z dnia 29 grudnia 2003r. w sprawie odmowy stwierdzenia nadpłaty we wpłacie z zysku za okres od 1 czerwca do 31 grudnia 2002r. i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Organ wskazał, że w dniu 3 października 2003r. "P" Sp. z o.o. w Z. złożyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty we wpłacie z zysku i odsetkach twierdząc, że wpłata ta jest nienależna, ponieważ przepisy ustawy z dnia 1 grudnia 1995r. o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 154, poz. 792) - dalej jako "uowzz" - mają zastosowanie tylko do takich spółek, które powstały w wyniku przekształcenia przedsiębiorstw państwowych. W przypadku wnioskodawcy Skarb Państwa nabył wszystkie udziały w jej kapitale zakładowym - na podstawie umowy o przewłaszczenie na zabezpieczenie z dnia 12 marca 2002r. Jednocześnie strona skorygowała deklarację wpłat z zysku (roczną i miesięczną). Organ I instancji odmówił żądaniu strony uzasadniając, że na podstawie art.1 ust.1 pkt.1 uowzz obowiązek wpłat z zysku ciąży na spółkach kapitałowych z wyłącznym udziałem Skarbu Państwa - czyli na takich spółkach, jak skarżąca - natomiast bez znaczenia jest, w jaki sposób Skarb Państwa nabył te udziały. Organ II instancji akceptując to stanowisko zauważył, że umowa o przewłaszczenie na zabezpieczenie stała się skuteczna w dniu 25 czerwca 2002r., co oznacza, że dopiero od wskazanej daty Skarb Państwa nabył wszystkie udziały w kapitale zakładowym wnioskodawcy, stąd skarżąca obowiązana była dokonywać wpłat z zysków od 1 lipca 2002r. Od tej daty należy też ustalić podstawę obliczenia wpłat z zysku, co wymaga jednak przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w znacznej części.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne