Wyrok NSA z dnia 28 października 2008 r., sygn. I FSK 1321/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia del. WSA Tomasz Kolanowski (sprawozdawca), Protokolant Karolina Szulc, po rozpoznaniu w dniu 28 października 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej I. B.-Firmy Handlowej "I." w T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 11 kwietnia 2007 r., sygn. akt III SA/Gl 573/06 w sprawie ze skargi I. B.-Firmy Handlowej "I." w T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 5 grudnia 2005 r., [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług - interpretacji prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od I. B. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 11 kwietnia 2007 r. sygn. akt III SA/Gl 573/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę I. B. - Firmy Handlowej "I." w T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 5 grudnia 2005 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług - interpretacji prawa podatkowego.
Stan faktyczny sprawy przedstawiał się następująco.
Zaskarżoną decyzją z dnia 5 grudnia 2005 r. Dyrektor Izby Skarbowej w K., działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm. - dalej "O.p.") odmówił zmiany zaskarżonego postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w T. z 7 września 2005 r., stanowiącego interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT prowizji z tytułu świadczenia usług na rzecz Totalizatora Sportowego (dalej - "TS").
W uzasadnieniu decyzji wyjaśniono, że I. B. (prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Handlową "I.") wnioskiem z 14 lipca 2005 r. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w T. o wydanie pisemnej interpretacji co do tego, czy jest podatnikiem podatku VAT z tytułu świadczenia usług w imieniu i na rzecz TS Spółka z o.o. w zakresie gier liczbowych, czy też będąc podatnikiem podatku VAT jest zwolniona z tego podatku. Wnioskodawczyni przedstawiła pogląd, że z tytułu wykonywanej przez nią osobiście działalności w rozumieniu art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie prowadzi samodzielnej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - dalej "ustawa o VAT"), co powoduje, ze nie jest podatnikiem podatku VAT, a prowizja uzyskiwana przez nią z tytułu świadczenia usług w imieniu i na rzecz TS Sp. z o.o. w zakresie gier losowych jest zwolniona od podatku VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty