30.12.2008 Podatki

Wyrok NSA z dnia 30 grudnia 2008 r., sygn. I FSK 1561/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Juliusz Antosik, Sędzia WSA (del.) Jerzy Płusa (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 18 grudnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 27 czerwca 2007 r., sygn. akt I SA/Bk 241/07 w sprawie ze skargi "S." Spółki z o.o. Spółki Komandytowej na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 15 lutego 2006 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za niektóre miesiące 2003 r. i 2004 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w B. na rzecz "S." Spółki z o.o. Spółki Komandytowej kwotę 1800 zł (słownie: jeden tysiąc osiemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrokiem z dnia 27 czerwca 2007 r., sygn. akt I SA/Bk 241/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w sprawie ze skargi S. Spółka z o.o. Spółka Komandytowa (dalej określanej jako "Spółka") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 15 lutego 2006 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za niektóre miesiące 2003 r. i 2004 r. uchylił zaskarżoną decyzję.

Przedstawiając w uzasadnieniu wyroku stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. decyzją z dnia 10 listopada 2005r. określił Spółce kwoty dotyczące rozliczenia podatku od towarów i usług w innej wysokości niż zadeklarowane przez Spółkę oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe za niektóre miesiące okresu od czerwca 2003 r. do czerwca 2004 r.

W toku przeprowadzonego postępowania organ pierwszej instancji ustalił, że Spółka uczestniczyła w systemie "Zwrotu VAT dla podróżnych" i samodzielnie dokonywała zwrotu podatku od towarów nabytych przez podróżnych zagranicznych.

W rozliczeniach podatkowych za niektóre miesiące powyższego okresu Spółka zastosowała preferencyjną zerową stawkę podatku VAT na podstawie dokumentów TAX FREE, które według ustaleń kontroli celnej nie figurowały w prowadzonych przez graniczne urzędy celne rejestrach R-30. Przeprowadzone dochodzenie wykazało również, że na tych dokumentach sfałszowane zostały pieczęcie urzędów celnych oraz podpisy i pieczęcie funkcjonariuszy celnych. Ustalono ponadto, że osoby figurujące na tychże dokumentach TAX FREE jako nabywcy towarów i podróżni w większości przypadków w ogóle nie przekraczały granicy RP we wskazanych dniach. W związku z powyższym, organ pierwszej instancji uznał, że dokumenty te nie stanowią podstawy do zastosowania przez Spółkę zerowej stawki podatku VAT w świetle przepisów art. 21a, art. 21c i art. 21d ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, z późn. zm.), powoływanej dalej jako "ustawa o VAT z 1993 r." oraz art. 126, art. 128 i art. 129 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), powoływanej dalej jako "ustawa o VAT z 2004 r." Zdaniem organu podatkowego, sprzedaż powyższa podlegała opodatkowaniu stawką 7%.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne