01.10.2008

Wyrok NSA z dnia 1 października 2008 r., sygn. I FSK 1235/07

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Jerzy Płusa, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 1 października 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 27 grudnia 2006 r., sygn. akt I SA/Kr 461/04 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 15 marca 2004 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za kwiecień 2003 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od M. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 180 zł (słownie: sto osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

 

UZASADNIENIE

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z dnia 27 grudnia 2006 r., sygn. akt I SA/Kr 461/04, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę M. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 15 marca 2004 r., nr [...].

1.2. Jak wynika z treści uzasadnienia orzeczenia Sądu pierwszej instancji, zaskarżoną decyzją organ utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w N. określającą zobowiązanie w podatku od towarów i usług za kwiecień 2003 r., ciążące na byłej Spółce Cywilnej: Z. L., M. K. z siedzibą w N. oraz orzekającą o odpowiedzialności M. K., byłego wspólnika tej Spółki za zaległość ciążącą na byłej spółce za powyższy okres.

Organ podatkowy wskazał, że z protokołu kontroli sporządzonego w dniu 14 kwietnia 2000 r. wynika, że wspólniczki Spółki cywilnej: Z. L., K. S. i M. K. podpisały aneks nr 2A do umowy spółki, w świetle którego K. S. z tym dniem nie bierze udziału w działalności gospodarczej i "nie osiąga" dochodów w Spółce cywilnej, co według organu, było jednoznaczne z tym, że od tego momentu Spółka prowadziła działalność w składzie dwuosobowym. Pozostałe wspólniczki: Z. L. i M. K. miały pełną tego świadomość, bowiem następny aneks (nr 3) do umowy z dnia 15 kwietnia 2003 r. podpisany został już tylko przez dwie wspólniczki (bez K. S.). Zgodnie z tym aneksem M. K. oświadczyła, że z dniem 15 kwietnia 2003 r. "nie bierze" udziału w działalności gospodarczej i nie osiąga dochodów w spółce. Potwierdzeniem tego jest również protokół sporządzony w dniu 13 października 2003 r., podpisany przez Z. L., z którego wynikło, że udziały w Spółce wynosiły: Z. L. 67% i M. K. 33%, a z dniem 15 kwietnia 2003 r. udziały Z. L. wynoszą 100%. Nadto w piśmie skierowanym do Urzędu Skarbowego w N. z dnia 22 kwietnia 2003 r. Z. L. poinformowała Urząd, że z dniem 15 kwietnia 2003 r. M. K. nie bierze udziału w działalności gospodarczej i nie osiąga dochodów oraz o tym, że od tego dnia wszystkie udziały w Spółce obejmuje Z. L. Organ stwierdził, że w sytuacji dwuosobowej spółki, kiedy jedna ze stron zaprzestała realizacji wspólnego celu gospodarczego, Spółka została rozwiązana. Fakt, że wspólniczki nie wystąpiły do Urzędu Miasta o wykreślenie ich z ewidencji działalności gospodarczej nie ma znaczenia w sprawie. W konsekwencji decyzja o nadaniu NIP wygasła z mocy prawa z dniem ustania bytu prawnego podatnika.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne