11.09.2008

Wyrok NSA z dnia 11 września 2008 r., sygn. I FSK 1593/07

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA del. Mirella Łent (sprawozdawca), Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 11 września 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. spółka z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 czerwca 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 104/07 w sprawie ze skargi J. spółka z o.o. w W. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 27 października 2006 r. nr; [...] w przedmiocie określenia prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

 

UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem, z dnia 19 czerwca 2007 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu sprawy ze skarg J. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 27 października 2006 r. w przedmiocie określenia prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług, oddalił skargi.

Czterema zaskarżonymi decyzjami z dnia 27 października 2006 r., Dyrektor Izby Celnej w W., utrzymał w mocy decyzje Naczelnika Urzędu Celnego I w W. odpowiednio z dnia 11, 14, 17 i 18 października 2005 r. W wyniku czynności kontrolnych organ celny stwierdził, iż Spółka deklarowała nieprawidłową wysokość wartości celnej sprowadzanych do Polski towarów. Naczelnik Urzędu Celnego I w W. uznał przedmiotowe zgłoszenia celne za nieprawidłowe w zakresie dotyczącym wartości celnej towaru. Decyzje te zostały utrzymane w mocy decyzjami Dyrektora Izby Celnej w W.

Wymienione decyzje stały się podstawą wszczęcia postępowania w zakresie określenia prawidłowej kwoty należności podatkowych, czego konsekwencją są decyzje zaskarżone w niniejszych sprawach.

W motywach decyzji pierwszoinstancyjnych organ podatkowy wskazał, powołując się na art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, że podstawą opodatkowania podatkiem VAT w imporcie towarów jest wartość celna powiększona o należne cło. Obniżenie wartości celnej towaru - decyzjami wydanymi w przedmiocie uznania zgłoszeń celnych za nieprawidłowe - spowodowało konieczność ustalenia nowej podstawy opodatkowania podatkiem VAT i w konsekwencji określenie prawidłowej wysokości tego podatku stosownie do art. 11 ust. 2 ustawy o VAT z 1993 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp