Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2007 r., sygn. II OSK 1699/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Jaśkowska Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz /spr./ Sędzia NSA Ewa Dzbeńska Protokolant Anna Jusińska po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] Sp. z o.o. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 15 marca 2006 r., sygn. akt II SA/Bd 844/05 w sprawie ze skargi [...] Sp. z o.o. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 15 marca 2006 r. sygn. akt II SA/Bd 844/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę [...] Spółka z o.o. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy .
Wyrok ten wydano w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy : decyzją z dnia [...], Nr [...], [...] Prezydent Miasta T. odmówił [...] Sp. z o.o. ustalenia warunków zabudowy dla przebudowy sklepu z materiałami [...] w T. przy ul. [...], na terenie działek nr [...], [...], [...]. W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia wskazał, iż obiekt handlowy, który inwestor zamierza rozbudować nie jest kontynuacją funkcji zabudowy na sąsiednich działkach, ani nie posiada parametrów tej zabudowy, a przede wszystkim już istnieje na przedmiotowych działkach bardzo wysoka intensywność wykorzystania terenu. Dalsze utwardzenie terenu i jego zabudowa zmniejszyłyby wskaźniki terenu biologicznie czynnego do niespotykanych wielkości na obszarze analizowanym. Organ wskazał również, iż zgodnie z brzmieniem ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym prezydent miasta sporządza studium zawierające część tekstową i graficzną (art. 9 ust. 2 cyt. ust), w którym określa w szczególności obszary, dla których obowiązkowe jest sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na podstawie przepisów odrębnych, w tym obszary wymagające prowadzenia scaleń i podziału nieruchomości, a także obszary rozmieszczenia obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 oraz obszary przestrzeni publicznej (art. 10 ust. 2 pkt 8 cyt. ustawy). W związku z tym organ podniósł, iż uchwalone przez Radę Miasta T. w dniu [...] studium (uchwała RMT nr [...]) zakłada na przedmiotowym terenie zabudowę mieszkaniową. Natomiast według informacji dostarczonej przez Inwestora w dniu [...] lutego 2005 r. powierzchnia sprzedaży w wyniku modernizacji zwiększy się z [...] m2 do [...] m2, zatem zgodnie z wyżej cytowanymi przepisami zmiana polegająca na modernizacji sklepu z materiałami budowlanymi i ogrodniczymi wymaga sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a nie ustaleń w drodze decyzji o warunkach zabudowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty