Wyrok NSA z dnia 1 sierpnia 2007 r., sygn. I OSK 597/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA: Jolanta Rajewska (spr.) Sędziowie NSA Joanna Banasiewicz Małgorzata Borowiec Protokolant Joanna Szcześniak po rozpoznaniu w dniu 1 sierpnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 20 grudnia 2006 r. sygn. akt III SA/Łd 438/06 w sprawie ze skargi M. J. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwolnienia funkcjonariusza Policji ze służby oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 20 grudnia 2006 r., sygn. akt III SA/Łd 438/06, oddalił skargę M. J. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi z dnia [...], nr [...], w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy. Powołaną decyzją Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi uchylił decyzję Komendanta Powiatowego Policji w [...] z dnia [...], nr [...], w części dotyczącej daty rozwiązania ze skarżącym stosunku służbowego, ustalając datę zwolnienia ze służby na dzień 25 lipca 2006 r., w pozostałej zaś części rozkaz personalny organu I instancji utrzymał w mocy. W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji podał, że dnia 20 czerwca 2006 r. funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji zatrzymali M. J. w charakterze podejrzanego o popełnienie przestępstwa z art. 228 § 3 Kodeksu karnego. Natomiast 22 czerwca 2006 r. Prokurator Prokuratury Rejonowej w S. zastosował wobec policjanta dozór policyjny i zawiesił go w czynnościach służbowych. Tego samego dnia skarżący wystąpił o zwolnienie go ze służby w Policji z uwagi na nabycie uprawnień emerytalnych. W związku z tym wystąpieniem Komendant Powiatowy Policji w [...] rozkazem personalnym z dnia [...], nr [...], rozwiązał z M. J. stosunek służbowy na podstawie art. 41 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2002 r. Nr 7, poz. 58, ze zm.). Decyzja została doręczona policjantowi 27 czerwca 2006 r. Tego samego dnia skarżący wystąpił o wyrażenie zgody na wycofanie jego raportu o zwolnienie go ze służby. Komendant Powiatowy Policji nie wyraził na to zgody, zawiadamiając policjanta o swym stanowisku pismem z 28 czerwca 2006 r. W odwołaniu od decyzji organu I instancji M. J. powołał się na swój raport z 27 czerwca 2006 r. oraz stwierdził, że prośbę o zwolnienie ze służby podjął w stanie załamania nerwowego. Zdaniem Komendanta Powiatowego Policji w [...] powyższe odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie, gdyż cofnięcie przez stronę złożonego świadczenia woli o rozwiązanie stosunku służbowego było bezskuteczne. Wycofanie oświadczenia, czy "odwołanie pierwotnego żądania" (zwolnienia ze służby), jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy doszło do adresata jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej. Tymczasem skarżący cofnął oświadczenie woli zawarte w swym raporcie z dnia 22 czerwca 2006 r. już po zapoznaniu się z nim przez jego adresata i po wydaniu decyzji o rozwiązaniu stosunku służbowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty