06.09.2007 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 6 wrzenia 2007 r., sygn. II OSK 784/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Andrzej Jurkiewicz Sędziowie Barbara Adamiak ( spr.) Jerzy Krupiński Protokolant Monika Dworakowska po rozpoznaniu w dniu 6 września 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Rady Powiatu J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 5 lutego 2007 r. sygn. akt III SA/Wr 593/06 w sprawie ze skargi Wojewody [...] na uchwałę Rady Powiatu J. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zmiany uchwały w sprawie likwidacji Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w K. 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2. zasądza od Wojewody [...] na rzecz Powiatu J. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Rada Powiatu J., na podstawie art. 12 pkt 8 lit. i ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 ze zm.), art. 36 i art. 60 ust. 3 i 4b pkt 5 ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. Nr 91, poz. 408 ze zm.), zmieniła uchwałę z [...] nr [...] w sprawie likwidacji Samorządowego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w K. w ten sposób, że § 6 ust. 2 otrzymał nowe brzmienie: "Termin zakończenia czynności likwidacyjnych ustala się na dzień 31 grudnia 2009 r." W uzasadnieniu wskazano, że termin likwidacji na dzień 3 lipca 2006 r. nie może zostać zachowany. Proces likwidacji nie został zakończony, a cel likwidacji nie został osiągnięty. Nie wszyscy wierzyciele zostali zaspokojeni, w szczególności nie zostały spłacone zobowiązania publicznoprawne wobec ZUS. Podjęty przez Powiat wysiłek spłaty znacznej części zobowiązań likwidowanej placówki pomniejszył zasoby finansowe i ograniczył możliwości Powiatu w dalszej spłacie.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu Wojewoda [...] wniósł o stwierdzenie nieważności tej uchwały. Z przedstawionych w skardze dokumentów i działań Powiatu J. organ nadzoru wywiódł, że "w zasadzie jedynym powodem wydłużenia terminu likwidacji zakładu jest brak możliwości finansowej przejęcia przez Powiat zobowiązań finansowych. Istotne znaczenie mają tu zatem trzy okoliczności - pierwsza to fakt, że powiat przejmuje zobowiązania na podstawie umów cesji, druga - zakład z własnych środków nie pokrywa żadnych w zasadzie wierzytelności, trzecia - Powiat nie kończy likwidacji tylko ze względu na brak możliwości finansowej przejęcia przez Powiat zobowiązań finansowych".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty