Wyrok NSA z dnia 18 grudnia 2007 r., sygn. I OSK 1884/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska (spr.) Sędziowie Irena Kamińska NSA Jacek Hyla Protokolant Barbara Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 18 grudnia 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] Spółki Akcyjnej z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 czerwca 2006r. sygn. akt I SA/Wa 2230/05 w sprawie ze skargi [...] Spółki Akcyjnej z siedzibą w W. na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nabycia mienia Skarbu Państwa z mocy prawa przez gminę oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 6 czerwca 2006 r. sygn. akt I SA/Wa 2230/05, oddalił skargę [...] S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w K., na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] Nr [...], w przedmiocie stwierdzenia nabycia mienia Skarbu Państwa z mocy prawa przez Gminę.
Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach sprawy:
Zaskarżoną decyzją Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa utrzymała w mocy decyzję Wojewody M. z dnia [...] Nr [...], stwierdzającą nabycie przez Gminę K. z mocy prawa, nieodpłatnie własności nieruchomości oznaczonej w jednostce ewidencyjnej K.-P., obręb [...], jako działki Nr [...], [...] i [...], objętej wykazem hipotecznym [...] oraz księgą wieczystą nr [...], która stanowi dalszy ciąg wykazu hipotecznego [...], utrzymała tę decyzję w mocy.
Organ wskazał, iż do rozważenia pozostaje, kiedy nieruchomości będące w dniu 27 maja 1990 r. we władaniu Przedsiębiorstwa [...] podlegają, a kiedy nie podlegają komunalizacji na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. W tym zakresie Komisja wzięła pod uwagę, że podstawę powstania zarządu nieruchomością państwową przed datą 27 maja 1990 r. stanowiła (a także stanowi obecnie) decyzja administracyjna o oddaniu nieruchomości w zarząd, przekazanie zarządu za zgodą właściwego organu administracji, a także nabycie nieruchomości przez państwową jednostkę organizacyjną. Nie można więc podzielić poglądu [...] S.A., że nieruchomość pozostawała w zarządzie Przedsiębiorstwa [...] na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 lutego 1998 r. W orzecznictwie NSA rygorystycznie stosowana jest wykładnia art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r., która nakazuje przyjmować, że dla stwierdzenia zarządu nieruchomością przez jednostkę podległą ministrowi niezbędna jest decyzja o ustanowieniu zarządu na jej rzecz albo stosowna umowa cywilna (wyrok NSA z dnia 10 czerwca 1998 r. I SA 1989/97 LEX nr 45054). Decyzja o ustanowieniu opłat nie mogła być wystarczającym dowodem ustanowienia zarządu w sensie prawnym. Zarząd mógł powstać jedynie w sposób określony w art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości, a więc na podstawie decyzji o przekazaniu gruntów w zarząd albo na podstawie zawartej, za zezwoleniem właściwego organu, umowy o przekazaniu nieruchomości pomiędzy państwowymi jednostkami organizacyjnymi, bądź umowy o nabyciu nieruchomości (wyrok NSA z dnia 5 listopada 1999 r. I SA 2240/98 LEX nr 47386). W wyroku natomiast z dnia 9 listopada 1999 r. I SA 2242/98 NSA wyjaśnił, że dowody dopuszczone w § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 marca 1993 r. w sprawie przepisów wykonawczych dotyczących uwłaszczenia osób prawnych nieruchomościami będącymi dotychczas w ich zarządzie lub użytkowaniu (Dz. U. Nr 23, poz. 97), na podstawie których możliwe jest stwierdzenia prawa zarządu nieruchomością w celach uwłaszczeniowych, nie mają zastosowania w postępowaniu komunalizacyjnym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty