06.12.2007

Wyrok NSA z dnia 6 grudnia 2007 r., sygn. I OSK 838/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Lech Sędziowie NSA Izabella Kulig - Maciszewska (spr.) Henryk Ożóg Protokolant Michał Zawadzki po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 1 lutego 2007 r. sygn. akt IV SAB/Po 31/06 w sprawie ze skargi O. K. na bezczynność Dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w P. w przedmiocie egzaminu maturalnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, wyrokiem z dnia 1 lutego 2007 r. sygn. akt IV SAB/Po 31/06, po rozpoznaniu skargi O. K. na bezczynność Dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w P., w przedmiocie egzaminu maturalnego - zobowiązał Organ do udzielenia skarżącej pisemnej informacji o powodach unieważnienia pisemnego egzaminu maturalnego z języka angielskiego na poziomie podstawowym, ze wskazaniem na naruszenie przepisów dotyczących przeprowadzania egzaminów, bądź anulować unieważnienie ww. egzaminu i wystawić skarżącej ocenę.

Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach sprawy:

Pismem datowanym na dzień 16 czerwca 2006 r., Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. [...] w K. poinformował O. K., uczennicę tego liceum, iż Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (dalej jako: OKE) w P., działając zgodnie z § 134 ust. 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (dalej jako: MENiS) z dnia 7 września 2004 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych, unieważnił pisemny egzamin maturalny z języka angielskiego na poziomie podstawowym O. K. W uzasadnieniu podano jako przyczynę, brak samodzielności rozwiązywania zadań egzaminacyjnych.

Pismem skierowanym do Dyrektora OKE w P., datowanym na dzień 1 lipca 2006 r., O. K. wskazała, iż cytowany powyżej ust. 5 § 134 uchylony został rozporządzeniem MENiS z dnia 24 października 2005 r., a więc nie istnieje podstawa prawna do unieważnienia egzaminu z języka angielskiego. O. K. poinformowała ponadto, iż uzasadnienie tego unieważnienia również było błędne, ponieważ od 13 lat Strona uczy się języka angielskiego we własnym zakresie, a jej próbna matura została oceniona jako jedna z najlepszych w szkole. Skarżąca dodała, iż stwierdzenie braku samodzielności rozwiązywania zadań egzaminacyjnych jest pomyłką, a jej świadectwo maturalne, które otrzymała w dniu 11 lipca 2006 r. powinno zawierać ocenę z pisemnego egzaminu maturalnego z języka angielskiego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne