01.08.2007

Wyrok NSA z dnia 1 sierpnia 2007 r., sygn. I OSK 1518/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA: Jolanta Rajewska Sędziowie NSA Joanna Banasiewicz Małgorzata Borowiec (spr.) Protokolant Agnieszka Kwiatkowska po rozpoznaniu w dniu 1 sierpnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 lipca 2006 r. sygn. akt II SA/Wa 927/05 w sprawie ze skargi J. S. na postanowienie Komendanta Głównego Policji z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania dyscyplinarnego uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 4 lipca 2006 r. sygn. akt II SA/Wa 927/05, uwzględnił skargę J. S. i uchylił postanowienie Komendanta Głównego Policji z dnia [...] nr [...], w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania dyscyplinarnego.

Wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.

Komendant Wojewódzki Policji w [...] postanowieniem z dnia [...], powołując się na § 23 lit. 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 grudnia 1997 r. w sprawie szczególnych zasad i trybu udzielania wyróżnień oraz przeprowadzania postępowania dyscyplinarnego w stosunku do policjantów (Dz. U. z 1998 r. Nr 4, poz. 14), umorzył postępowanie dyscyplinarne prowadzone przeciwko J. S.. Jako podstawę przyjętego rozstrzygnięcia wskazano fakt złożenia przez ww. oficera pisemnego zgłoszenia z dnia 24 marca 2003 r. wystąpienia ze służby, w następstwie którego Komendant Wojewódzki Policji w [...] rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...] zwolnił go ze służby w Policji z dniem 15 kwietnia 2003 r.

Od postanowienia o umorzeniu postępowania dyscyplinarnego jak i od decyzji o zwolnieniu ze służby w Policji J. S. nie składał środków odwoławczych.

W dniu 25 listopada 2004 r. J. S. wystąpił do Komendanta Głównego Policji z żądaniem wznowienia postępowania dyscyplinarnego lub uchylenia i zmiany podstawy umorzenia tego postępowania, ewentualnie stwierdzenia nieważności "decyzji zapadłych w postępowaniu dyscyplinarnym" w trybie art. 145, 154 lub 156 kpa, gdyż w jego ocenie to postępowanie zostało przeprowadzone z naruszeniem prawa. Ponadto w uzasadnieniu wniosku podniósł, że pomiędzy nim, a ówczesnym Komendantem Wojewódzkim Policji w [...] istniał stosunek osobisty tego rodzaju, że przy rozpoznawaniu tej sprawy mógł on nie być bezstronny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne