16.05.2007 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 16 maja 2007 r., sygn. I OSK 1080/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA: Leszek Włoskiewicz Sędziowie NSA Barbara Adamiak (spr.) Zygmunt Zgierski Protokolant Joanna Szcześniak po rozpoznaniu w dniu 16 maja 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 7 lutego 2006 r. sygn. akt IV SA/Gl 316/04 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie służby celnej - zwolnienia ze służby oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Decyzją nr [...] z dnia [...], na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 8a, art. 81 ust. 1 i 2, art. 81 ust. 1a ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz.U. Nr 72, poz. 802 ze zm.), Dyrektor Izby Celnej w Katowicach zwolnił M. K. ze służby stałej w Izbie Celnej w [...] z dniem doręczenia decyzji. W uzasadnieniu organ wskazał, że postępowanie zostało wszczęte w związku z informacją przekazaną przez Prokuraturę w [...[, że 30 czerwca 2003 r. Prokurator skierował do Sądu Rejonowego w [...[ przeciwko funkcjonariuszowi akt oskarżenia o czyn z art. 231 § 1 k.k. Organ wskazał, że art. 25 ust. 1 ustawy o Służbie Celnej zawiera obligatoryjne przesłanki, na mocy których dyrektor izby celnej winien zwolnić funkcjonariusza celnego. Z akt sprawy wynika, że przeciwko M. K. został wniesiony akt oskarżenia o popełnienie przestępstwa umyślnego określonego w art. 231 § 1 k.k. (sygn. akt w Sądzie Rejonowym 3 H 945/03), zatem w oparciu o art. 25 ust. 1 pkt 8a powołanej ustawy o Służbie Celnej zachodzą podstawy do zwolnienia funkcjonariusza ze służby celnej.

Po ponownym rozpoznaniu sprawy Dyrektor Izby Celnej w Katowicach decyzją z [...] nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby, utrzymał w mocy decyzję z [...] nr [...]. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, że pismo skarżącego z 7 stycznia 2004 r. potraktował jako wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, a nie wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji w oparciu o art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a., gdyż pismo strony wniesione do organu odwoławczego w terminie do złożenia odwołania i wyrażające niezadowolenie z decyzji podlega rozpatrzeniu jako odwołanie od decyzji bez względu na sformułowane w nim żądanie (art. 128 k.p.a.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne