23.01.2007 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 23 stycznia 2007 r., sygn. I OSK 659/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Runge - Lissowska, Sędziowie NSA Zbigniew Rausz, Roman Ciąglewicz /spr./, Protokolant Kamil Wertyński, po rozpoznaniu w dniu 23 stycznia 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej G. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 stycznia 2006 r. sygn. akt II SA/Wa 1142/05 w sprawie ze skargi G. B. na decyzję Szefa Służby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przeniesienia na inne stanowisko służbowe oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 12 stycznia 2006 r., sygn. akt II SA/Wa 1142/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę G. B. na decyzję Szefa Służby Celnej z dnia /, nr [...], uchylającą własną decyzję z dnia [...], nr [...], w części dotyczącej daty przeniesienia i orzekającą o przeniesieniu G. B. z Izby Celnej w [...] do pełnienia służby w Izbie Celnej w [...], z dniem 1 lipca 2005 r.

Wyrok wydany został w następujących okolicznościach sprawy.

Pierwszą decyzją Szef Służby Celnej przeniósł G. B. na stanowisko kontrolera celnego wraz z etatem, od dnia 18 kwietnia 2005 r., z Izby Celnej w [...], do pełnienia służby w Izbie Celnej w [...]. Powołał się na przepisy art. 18 ust.2 i 6 w związku z art. 17 ust.1 lit. b ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. z 2004 r. Nr 156, poz.1641 ze zm.). Przytoczył treść art. 18 ust.2 tej ustawy, według którego funkcjonariusza celnego można, gdy wymagają tego ważne względy służbowe, przenieść na takie samo lub równorzędne stanowisko do innego urzędu, w tej samej lub innej miejscowości. Te ważne względy służbowe związane są z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. W izbach celnych usytuowanych na zachodzie i południu kraju zmniejszyła się ilość wykonywanych zadań. Zwiększenie ilości kontroli celnych towarów na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej z Ukrainą, Białorusią i Rosją stworzyło konieczność zwiększenia obsady kadrowej w izbach celnych położonych na wschodzie kraju. Po dokonaniu analizy aktualnych zadań Służby Celnej opracowana została obsada etatowa izb celnych, którą w dniu 28 października 2004 r. zatwierdził Szef Służby Celnej. W oparciu o powyższy dokument wystąpiła konieczność zwiększenia obsady etatowej w Izbie Celnej w [...], przy jednoczesnym zmniejszeniu obsady etatowej w Izbie Celnej w [...]. Szef Służby Celnej stwierdził, że wziął pod uwagę kwalifikacje G. B., jego przygotowanie zawodowe, a także kryterium określone w punkcie 4a (osoba w służbie stałej, samotna: kawaler - bezdzietny), części III Kryteria i kolejność wyłaniania osób do procesu alokacji kadr, zawarte w "Protokole uzgodnień w sprawie kryteriów i trybu alokacji kadr w Służbie Celnej zawartym pomiędzy Pełnomocnikiem Ministra Finansów do Spraw Alokacji Kadr Służby Celnej, a Federacją Związków Zawodowych Służby Celnej", z dnia 30 września 2003 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne