Wyrok NSA z dnia 18 maja 2007 r., sygn. I OSK 1011/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Chróścielewski, Sędziowie NSA Jerzy Bujko, Jerzy Krupiński - spr., Protokolant Kamil Wertyński, po rozpoznaniu w dniu 18 maja 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 kwietnia 2006 r. sygn. akt IV SA/Wa 2459/05 w sprawie ze skargi R. S. na postanowienie Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia żądanej treści oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 13 kwietnia 2006 r., sygn. akt IV SA/Wa 2459/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi R. S., uchylił postanowienie Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu z dnia [...], nr [...] oraz poprzedzające postanowienie z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o żądanej treści.
Postanowieniem z dnia [...] Prezes Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu utrzymał w mocy postanowienie własne z dnia [...], odmawiające wydania R. S. zaświadczenia stwierdzającego, że jest on osobą pokrzywdzoną w rozumieniu art. 6 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz. U. nr 155, poz. 1016, ze zm. - zwanej dalej ustawą o IPN).
W uzasadnieniu postanowienia organ wskazał, iż w zasobach archiwalnych IPN brak jest dokumentów wskazujących na to, że R. S. jest osobą pokrzywdzoną w rozumieniu ustawy o IPN. Odnaleziono jedynie akta, które dotyczą śledztwa w sprawie podejrzenia o dokonanie przez wnioskodawcę nadużyć na szkodę Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej, czyli przestępstwa gospodarczego. Innych materiałów odnoszących się do działalności wnioskodawcy w "Solidarności" nie odnaleziono. W ocenie organu, nie mogą być uznane za pokrzywdzone w rozumieniu art. 6 ustawy o IPN te osoby, w stosunku do których zbieranie informacji przez organy bezpieczeństwa państwa, w tym w sposób tajny, miało związek tylko z przestępstwem kryminalnym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty