21.08.2007 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 21 sierpnia 2007 r., sygn. I OSK 1658/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Wiśniewska Sędziowie Jolanta Rajewska NSA Jan Paweł Tarno (spr.) Protokolant Barbara Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 21 sierpnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 19 maja 2006 r. sygn. akt II SA/Rz 45/06 w sprawie ze skargi P. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary dyscyplinarnej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z 19 maja 2006 r., sygn. akt II SA/Rz 45/06 oddalił skargę P. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z [...], nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary dyscyplinarnej wydalenia ze służby. W uzasadnieniu Sąd stwierdził, że problematykę odpowiedzialności dyscyplinarnej funkcjonariuszy celnych regulują przepisy zawarte w Rozdziale 12 ustawy z 24 lipca 1999 roku o Służbie Celnej (Dz. U. z 2004 r. Nr 156 poz. 1641 ze zm.) w art. od 62 do 80, zwanej w dalszym ciągu ustawą. Procedurę prowadzenia postępowania dyscyplinarnego określa Rozporządzenie Ministra Finansów z 29 sierpnia 2003 roku w sprawie trybu przeprowadzania postępowania wyjaśniającego, dyscyplinarnego i dyscyplinarnego przyspieszonego oraz sposobu wykonywania kar dyscyplinarnych w stosunku do funkcjonariuszy celnych (Dz. U. Nr 156 poz. 1520), zwane dalej rozporządzeniem. Ponadto - stosownie do przepisu art. 79 ustawy, w postępowaniu dyscyplinarnym w sprawach nieuregulowanych w rozdziale 12, stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania karnego.

Obowiązki służbowe funkcjonariuszy celnych wymienia przepis art. 32 ust. l ustawy. Nierzetelne wykonywanie tych obowiązków może stanowić podstawę do pociągnięcia do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Stosownie do treści przepisu art. 62 ust. l ustawy, funkcjonariusze celni ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną za naruszenie obowiązków służbowych. Katalog kar dyscyplinarnych wymienia przepis art. 63, a są nimi: upomnienie, nagana, nagana z ostrzeżeniem, przeniesienie na niższe stanowisko służbowe lub obniżenie stopnia służbowego, zakaz podwyższania stopnia służbowego przez 2 lata, zakaz zajmowania, stanowisk kierowniczych przez 2 lata oraz wydalenie ze Służby Celnej. Ustawodawca nie określił, jakiemu przewinieniu służbowemu odpowiada każda z kar, pozostawiając to do uznania dyrektorowi właściwego urzędu celnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne