24.07.2007

Wyrok NSA z dnia 24 lipca 2007 r., sygn. II OSK 1092/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Andrzej Gliniecki Sędziowie Bożena Walentynowicz Tomasz Zbrojewski (spr.) Protokolant Andżelika Borek po rozpoznaniu w dniu 24 lipca 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 16 marca 2006 r. sygn. akt II SA/GD 741/05 w sprawie ze skargi B. S. i H. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 16 marca 2006r., sygn. akt II SA/Gd 741/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargi B. S. i H. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

Powyższe orzeczenie zostało podjęte w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Decyzją z dnia 16 lipca 2002r., nr [...], znak: [...], wydaną na wniosek Przedsiębiorstwa Zagranicznego "M." Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S., Prezydent Miasta S. ustalił warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na budowie budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażami oraz przyłączami w rejonie ulicy A. i B. w S. (działki nr 619 i 620). W decyzji tej wskazano, że teren przyszłej zabudowy przeznaczony jest pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną lub małymi domami mieszkalnymi. Decyzja ta stała się ostateczna.

Występując z wnioskiem o stwierdzenie nieważności wymienionej decyzji z uwagi na jej sprzeczność ze szczegółowymi ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Osiedla "W." w S., określonymi uchwałą nr IX/111/99 Rady Miejskiej w S. z dnia 30 czerwca 1999r., B. S., H. W. oraz M. Ł. argumentowali, że zgodnie z ustaleniami szczegółowymi zawartymi w § 12 tej uchwały, tereny objęte planowaną inwestycją, oznaczone symbolami B6-MN i B7-MN, znajdują się na obszarze ekstensywnego niskiego budownictwa mieszkalnego przeznaczonego pod zabudowę mieszkalną w formie małych domów mieszkalnych z dopuszczoną funkcją usługową w parterach od strony ulicy lokalnej 05-K(L). Wnioskodawcy podkreślili także, iż w wyniku wydania decyzji lokalizacyjnej bez uwzględnienia ustaleń szczegółowych planu otwarto inwestorowi drogę do realizacji inwestycji, która z racji swoich parametrów, formy, intensywności zabudowy i w efekcie niczym nieograniczonej intensywności zaludnienia (możliwość wybudowania nie kilku, a kilkudziesięciu lub nawet stu mieszkań w jednym budynku), pozostaje w sprzeczności z ekstensywną formą zabudowy kilkurodzinnej przewidzianej dla tych terenów i narusza uzasadnione interesy osób trzecich - właścicieli dziełek sąsiednich, którzy kupując te tereny pod zabudowę jednorodzinną mieli prawo przypuszczać, że podobne warunki życia zostaną zachowane w najbliższym sąsiedztwie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne