17.07.2007

Wyrok NSA z dnia 17 lipca 2007 r., sygn. II OSK 1017/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Stahl Sędziowie Sędzia NSA Anna Łuczaj ( spr. ) Sędzia NSA Bożena Walentynowicz Protokolant Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 17 lipca 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej ze skarg kasacyjnych "W" S.A. z siedzibą w S. i D. W. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Handlowo - Produkcyjne "W" od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 27 stycznia 2006 r. sygn. akt II SA/Po 889/04 w sprawie ze skargi Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "W" na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu z dnia [...] nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 27 stycznia 2006 r., sygn. akt II SA/Po 889/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu - po rozpoznaniu skargi Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "W" w Poznaniu na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu - uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta P. z dnia 14 czerwca 2004 r. Nr [...] oraz zasądził od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu na rzecz skarżącej Spółdzielni kwotę 500 zł tytułem zwrotu kosztów sądowych

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji podał, iż decyzją z dnia 14 czerwca 2004 r. Prezydent Miasta Poznania na podstawie art. 59 ust. 1 i 2 w związku z art. 86, art. 60 ust. 1 oraz art. 64 ust. 1 w związku z art. 54 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm. - zwanej dalej: ustawą o planowaniu) - po rozpoznaniu wniosku W. S.A. Oddział w P. - ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego, 9-cio kondygnacyjnego z garażami podziemnymi, przewidzianej do realizacji na działkach nr 41/1 i 38/1, ark. 11 obręb W. położonych w P. przy ul. K. Organ I instancji powołując się na analizę funkcji i cech zabudowy i zagospodarowania terenu wskazał, iż obszar, na którym przewidziano inwestycję obejmuje tereny wielofunkcyjne o różnych formach zabudowy mieszkalnej wielorodzinnej oraz użyteczności publicznej. Inwestycja ta będzie stanowić dominantę porządkującą przestrzeń skrzyżowania, przy którym przewidziano jej lokalizację, a przez nawiązanie do charakteru zabudowy znajdującej się w sąsiedztwie, wprowadzi ład przestrzenny w analizowanym rejonie. Dojazd do budynku miał odbywać się przez działkę nr 36 przy granicy z działką nr 37, co wymaga zgody właściciela tych działek na ustanowienie służebności przejazdu. W przypadku braku zgody na przejazd przez działkę nr 36, Zarząd Dróg Miejskich "weźmie pod uwagę" konieczność włączenia wjazdu - wyjazdu z działki nr 41/1 i 38/1 na drogę serwisową przy północno-wschodniej granicy działki nr 38/1 (na mapie jako wjazd alternatywny).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne