Wyrok NSA z dnia 16 maja 2007 r., sygn. I OSK 176/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA: Leszek Włoskiewicz Sędziowie NSA Barbara Adamiak Zygmunt Zgierski (spr.) Protokolant Joanna Szcześniak po rozpoznaniu w dniu 16 maja 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 października 2006 r. sygn. akt I SA/Wa 908/06 w sprawie ze skargi J. K. na decyzję Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nadania stopnia doktora habilitowanego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 4 października 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w sprawie ze skargi J. K. na decyzję Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów w przedmiocie odmowy nadania stopnia doktora habilitowanego, oddalił skargę.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne:
Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów decyzją z dnia [...] utrzymała w mocy własną decyzję z dnia [...], odmawiającą zatwierdzenia uchwały Rady Wydziału [...] z dnia [...] o nadaniu dr J. K. stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce.
W uzasadnieniu decyzji organ podniósł, że Sekcja Nauk Humanistycznych i Społecznych, po zapoznaniu się z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy, wysłuchaniu opinii recenzentów Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów oraz po przeprowadzeniu dyskusji, w głosowaniu tajnym, wypowiedziała się przeciwko uchyleniu decyzji o odmowie zatwierdzenia wymienionej uchwały. Prezydium Komisji, po zapoznaniu się ze stanowiskiem Sekcji, w głosowaniu tajnym jednogłośnie postanowiło utrzymać zaskarżoną decyzję w mocy. Ocena dokonana przez Sekcję Nauk Humanistycznych i Społecznych wskazywała, że argumenty podniesione przez dr J. K. we wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy nie pozwalały na uznanie, iż habilitant spełnił wymagania określone w art. 14 i art. 15 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o tytule naukowym i stopniach naukowych (Dz. U. nr 65, poz. 386 ze zm.). Jak wskazała bowiem Komisja, przedstawione w postępowaniu odwoławczym opinie dwóch recenzentów były negatywne, wskazywały na brak wystarczających podstaw do nadania habilitantowi stopnia naukowego doktora habilitowanego oraz podtrzymywały główne zarzuty dotyczące dorobku naukowego oraz rozprawy habilitacyjnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty