Wyrok NSA z dnia 25 września 2007 r., sygn. I OSK 510/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janina Antosiewicz, Sędziowie NSA Małgorzata Borowiec, Roman Ciąglewicz (spr.), Protokolant Tomasz Zieliński, po rozpoznaniu w dniu 25 września 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 stycznia 2007r. sygn. akt II SA/Wa 1279/06 w sprawie ze skargi M. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie pozostawienia wniosku bez rozpoznania oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Uzasadnienie.
Wyrokiem z dnia 9 stycznia 2007 r., sygn. akt II SA/Wa 1279/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji Dyrektora Izby Celnej w [...], z dnia [...], nr [...], w przedmiocie pozostawienia bez rozpoznania wniosku M. P. o przywrócenie do Służby Celnej.
Wyrok wydany został w następujących okolicznościach sprawy.
Decyzją z dnia [...], nr [...], Dyrektor Izby Celnej w [...], na podstawie art. 104 § 1 i 2 w związku z art. 64 § 2 K.p.a., po rozpatrzeniu wniosku M. P. o przywrócenie do Służby Celnej, pozostawił wniosek bez rozpoznania. W uzasadnieniu organ przypomniał, że decyzją z dnia [...], nr [...], zwolnił M. P. ze Służby Celnej. Po ponownym rozpoznaniu sprawy utrzymał tę decyzje w mocy, a skarga M. P. została oddalona wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 lutego 2005 r., sygn. akt II SA/Wa 2408/04. Wyrok ten uprawomocnił się w dniu 2 czerwca 2005 r. W tej sytuacji organ uznał za konieczne wyjaśnienie przez wnioskodawcę, w jakim trybie administracyjnym ma zostać rozpatrzona sprawa. Wnioskodawca nie usunął tego braku formalnego, jak również nie przedłożył pełnomocnictwa dla adwokata M. G., która złożyła pismo procesowe, nie zawierające odpowiedzi na pytanie organu. Dyrektor zauważył, iż wezwania kierowano do wnioskodawcy i adwokata M. G. kilkakrotnie, przy czym wezwanie z dnia 18 maja 2006 r., skierowane do wnioskodawcy i adwokata, zawierało pouczenie o skutkach nieusunięcia braków wniosku, przewidzianych w art. 64 § 2 K.p.a.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty