09.10.2007

Wyrok NSA z dnia 9 października 2007 r., sygn. I OSK 1090/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Izabella Kulig - Maciszewska Sędzia NSA Barbara Adamiak Sędzia WSA del. Arkadiusz Despot - Mładanowicz (spr.) Protokolant Aleksandra Żurawicka po rozpoznaniu w dniu 9 października 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 lutego 2007 r. sygn. akt I SA/Wa 2078/06 w sprawie ze skargi P. K. na decyzję Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nadania stopnia doktora habilitowanego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) oddala wniosek P. K. o zasądzenie kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 15 lutego 2007 r. sygn. akt I SA/Wa 2078/06 uchylił decyzję Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów z dnia [...] nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję tego samego organu z dnia [...] w przedmiocie nadania stopnia doktora habilitowanego. Sąd orzekł również, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu i zasądził od organ na rzecz P. K. zwrot kosztów postępowania sądowego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, iż Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów decyzją z dnia [...] utrzymała w mocy swoją decyzję z dnia [...], odmawiającą zatwierdzenia uchwały Rady Wydziału Nauk Humanistycznych [...] Uniwersytetu [...] z dnia [...] o uznaniu dyplomu Wydziału Teologii Katolickiej Uniwersytetu [...] w M. (w Niemczech), wydanego [...] lipca 2003 r. dr P. K., jako równorzędnego stopniowi naukowemu doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dyscyplinie historia nadawanemu w Rzeczypospolitej Polskiej.

W ocenie organu powyższa uchwała Rady Wydziału narusza prawo, gdyż przedmiotem uznania w Polsce za równorzędny stopniowi naukowemu może być jedynie dyplom świadczący o uzyskaniu za granicą równorzędnego stopnia naukowego. Przepis art. 6 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o uznaniu ekwiwalencji w szkolnictwie wyższym z dnia 23 lipca 1997 r. (Dz.U. 1998, nr 92, poz. 584) wymienia dwa odrębne tytuły naukowej, tj. doktora i doktora habilitowanego. Tymczasem przedłożony przez stronę do nostryfikacji dyplom odpowiada w swej treści ściśle systemowi z jednym stopniem naukowym doktora, bo stanowi wyłącznie o wąsko zakreślonym zakresie przedmiotowym prawa do nauczania w szkole wyższej. Jako jedną z konsekwencji przyznanego uprawnienia do nauczania w dyplomie dodaje się petitem informacyjnie dwie klauzule, tj. uprawnienia do dołączenia do już posiadanego stopnia doktora określenia "habilitatus" oraz używania nazwy "Privatdozent", wskazującej na posiadanie uprawnień do wykładania w szkole wyższej. Organ podkreślił, iż w sytuacji, gdy P. K. jest doktorem historii, filologii klasycznej, teologii oraz filozofii nie sprecyzowano, którego ze stopni doktora uzupełniające określenie "habilitatus" ma dotyczyć. Zgodnie z ustawą o uniwersytecie kraju związkowego N.-P. z dnia 23 maja 1995 r., stronie przyznano prawo nauczania w szkole wyższej, jako rodzaj uprawnienia zawodowego, nie zaś wyższy stopień naukowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne