19.09.2007

Wyrok NSA z dnia 19 września 2007 r., sygn. II OSK 1227/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Wojciech Chróścielewski Sędziowie Małgorzata Stahl Tomasz Zbrojewski (spr.) Protokolant Andżelika Borek po rozpoznaniu w dniu 19 września 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa Usługowo-Handlowego M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 7 lutego 2006 r. sygn. akt II SA/Bd 1010/05 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa Usługowo-Handlowego M. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 7 lutego 2006r., sygn. akt II SA/Bd 1010/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...], nr [...] wraz z poprzedzającą ją decyzją Prezydenta Miasta B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na budowie zjazdu z drogi publicznej oraz postanowienie Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w B. z dnia [...].,nr [...], w którym pozytywnie zaopiniowano budowę tegoż zjazdu, a także zasądził od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. na rzecz skarżącego M. S. zwrot kosztów postępowania sądowego.

W uzasadnieniu wyroku podano, że decyzją z dnia [...] Prezydent Miasta B. odmówił wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na budowie zjazdu z drogi krajowej nr [...] do stacji paliw zlokalizowanej na działce nr [...] w O., Gmina S., z uwagi na brak pozytywnej opinii zarządcy drogi - Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w B., zwanym dalej Zarządem Dróg, wyrażonego w pismach z dnia 11 kwietnia i 30 maja 2005r. W pismach tych wyjaśniono, że powiązaną z pozwoleniem na budowę stacji benzynowej decyzją z dnia [...], znak: [...], Zarząd Dróg wyraził zgodę na urządzenie zjazdu pod określonymi w niej warunkami. W trakcie postępowania zmienił się stan faktyczny polegający na tym, że w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji zlokalizowany został pawilon handlowy "N", do którego dojazd zaplanowano od ul. [...]. Skarżący uzyskał drugi dostęp do drogi publicznej, gdyż władający obiema nieruchomościami ustanowili wzajemną służebność drogi koniecznej wpisaną w księgach wieczystych, planując nieograniczony przejazd i dostęp do ul. [...]. Wobec czego dojazd do pawilonu handlowego "N" i stacji paliw odbywa się przez istniejący zjazd z ul. [...].

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne