Wyrok NSA z dnia 28 sierpnia 2007 r., sygn. I OSK 1049/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędziowie NSA Jolanta Rajewska(spr.) Małgorzata Borowiec Protokolant Edyta Pawlak po rozpoznaniu w dniu 28 sierpnia 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 grudnia 2005 r. sygn. akt I SA/Wa 345/04 w sprawie ze skargi W. J. na decyzję Wojewody M. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 22 grudnia 2005 r., sygn. akt I SA/Wa 345/04, oddalił skargę W. J. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości. Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy.
Starosta L. decyzją z dnia [...], nr [...], podjętą na podstawie art. 136 ust. 3 i art. 229 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r., Nr 46, poz. 543), umorzył postępowanie w sprawie zwrotu nieruchomości o pow. 2657 m2, oznaczonej jako działki nr [...] i [...] oraz odmówił zwrotu działki nr [...] o pow. 65 m2. W uzasadnieniu organ podniósł, że W. J. wystąpił o zwrot działki nr [...] o pow. 2722 m2, położonej w L. przy ul. [...]. Działka ta stanowiła własność J. J., W. J. i J. K. Aktem notarialnym z dnia 29 sierpnia 1975 r. Rep. [...], zawartym w trybie przepisów art. 6 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz. U. z 1974 r., Nr 10, poz. 64 ze zm.), została ona nabyta przez Skarb Państwa pod budowę osiedla mieszkaniowego "J". Podstawą nabycia nieruchomości był plan realizacyjny zagospodarowania powyższego osiedla wielorodzinnego zatwierdzony decyzją Wydziału Gospodarki Przestrzennej, Geologii i Ochrony Środowiska Prezydium WRN w Warszawie z dnia [...], nr [...]. Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 15 lutego 2002 r., sygn. akt I SA 787/00, uchylił decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia 31 marca 2000 r. i poprzedzającą ją decyzję Starosty L. z dnia [...], nr [...], zarzucając organom nieuwzględnienie faktu podziału przedmiotowej nieruchomości na trzy działki nr [...], [...] i [...] oraz ograniczenie postępowania jedynie do części nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste, bez wykazania bezprzedmiotowości postępowania w stosunku do całej wykupionej nieruchomości. Po ponownym rozpatrzeniu sprawy organ stwierdził, że działki nr [...] i [...] o ogólnej powierzchni 2657 m2 zostały oddane w użytkowanie wieczyste Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w L. aktem notarialnym z dnia 7 listopada 1995 r. Rep. A. Nr [...]. W stosunku do tych działek spełnione zostały przesłanki przewidziane w art. 229 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Wyłączenie na mocy tego przepisu prawnej możliwości zwrotu wykupionej nieruchomości powoduje oczywistą bezprzedmiotowość prowadzonego w tej sprawie postępowania i uzasadnia jego umorzenie. Natomiast działka nr [..], zgodnie z decyzją Wojewody W. z dnia [...], nr [...], stanowi własność Gminy L. Na działce tej znajduje się stacja trafo zasilająca w energię osiedle "J". Nie stała się ona zbędna na cel określony w akcie notarialnym z dnia 29 sierpnia 1975 r., w rozumieniu art. 137 ust. 2 powołanej ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. Brak zatem podstaw do jej zwrotu na rzecz byłych właścicieli.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty