15.06.2007

Wyrok NSA z dnia 15 czerwca 2007 r., sygn. I OSK 1002/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska (spr.) Sędziowie sędzia NSA Wojciech Chróścielewski sędzia NSA Jerzy Krupiński Protokolant Anna Krakowiecka po rozpoznaniu w dniu 15 czerwca 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. R., M. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 lutego 2006 r. sygn. akt I SA/Wa 1027/05 w sprawie ze skargi B. R. i M. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji dotyczącej zwrotu nieruchomości warszawskiej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 8 lutego 2006 r. sygn. akt I SA/Wa 1027/06 oddalił skargę B. R., M. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] Nr [...], w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji dotyczącej zwrotu nieruchomości warszawskiej.

Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach sprawy:

W dniu 15 lipca 2002 r. B. R., M. R. złożyły do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie, wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji Burmistrza Gminy Warszawa-[...] z dnia [...] nr [...], o odmowie zwrotu nieruchomości położonej w Warszawie przy ul. [...] z powodu rażącego naruszenia art. 7, 8, 9, 10, 61 § 4 i 77 k.p.a., a także przepisów uchwały Rady Ministrów z dnia 8 lipca 1990 r. w sprawie sposobu dokonywania inwentaryzacji mienia komunalnego (M.P. Nr 30, poz. 235). W uzasadnieniu wniosku podano, że wnioskodawczynie są spadkobierczyniami hipotecznego właściciela W. R., który jest nadal wpisany w księdze wieczystej tej nieruchomości jako jej właściciel. Jedynie do części gruntu obejmującej 121 m2 wpisany został Skarb Państwa. Również w ewidencji gruntów jako władający nieruchomością wpisani byli spadkobiercy W. R., którzy także opłacali podatki od tej nieruchomości. Te fakty w decyzji z dnia [...] pominięto. Wynika z nich tymczasem, że spadkobiercy W. R. wcale nie musieli składać wniosku o zwrot nieruchomości, o którym mowa w art. 82 ust. 2 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r., gdyż formalnoprawnie to oni byli spadkobiercami właściciela wpisanego do księgi wieczystej. Zmiany w księdze hipotecznej nastąpiły po wydaniu przez Wojewodę Warszawskiego decyzji z dnia [...], na podstawie której do księgi wieczystej wpisano jako właściciela Gminę Warszawa-[...].

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty