24.05.2007 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 24 maja 2007 r., sygn. I OSK 1106/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska Sędziowie Elżbieta Stebnicka (spr.) NSA Mirosława Włodarczak - Siuda Protokolant Edyta Pawlak po rozpoznaniu w dniu 24 maja 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 30 listopada 2005 r. sygn. akt 4 II SA/Wr 2529/03 w sprawie ze skargi J. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

UZSADNIENIE:

Decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Celnej we Wrocławiu utrzymał w mocy swoją poprzednią decyzję z dnia [...], którą to zwolnił ze służby funkcjonariusza celnego - J. B. w trybie art. 25 ust. 1 pkt 8a ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 72, poz. 802 ze zm.) tj. w związku z wniesieniem przeciwko funkcjonariuszowi aktu oskarżenia. Powyższą decyzję J. B. zaskarżył do sądu administracyjnego.

Wyrokiem z dnia 30 listopada 2005 r., sygn. akt 4 II SA/Wr 2529/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę J. B. na przedmiotową decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu. W uzasadnieniu Sąd wskazał, iż w obydwu wydanych w sprawie decyzjach w podstawie prawnej powołano dwa przepisy - art. 25 ust. 1 pkt 8a oraz art. 81 ust. 1 i 1a ustawy o Służbie Celnej. W myśl pierwszego z tych przepisów - funkcjonariusza celnego zwalnia się ze służby w wypadku wniesienia aktu oskarżenia o umyślne popełnienie przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego. Przepis ten został dodany do art. 25 ust. 1 ustawy o Służbie Celnej przez art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 2003 r. (Dz. U. z 2003 r. Nr 120, poz. 1122) zmieniającej ustawę o Służbie Celnej z dniem 10 sierpnia 2003 r. Zgodnie natomiast z drugim przepisem powołanym w zaskarżonych decyzjach - w wypadku wydania decyzji o zwolnieniu ze służby funkcjonariusza celnego, przeniesieniu albo zleceniu mu wykonywania innych obowiązków służbowych, przeniesieniu na niższe stanowisko bądź zawieszeniu w pełnieniu obowiązków służbowych, funkcjonariusz celny może w terminie 14 dni złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, jednakże wniosek ten nie wstrzymuje wykonania decyzji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne