Wyrok NSA z dnia 19 października 2007 r., sygn. I OSK 100/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski (spr.) Sędzia NSA Wojciech Chróścielewski Sędzia NSA Jacek Hyla Protokolant Aleksandra Żurawicka po rozpoznaniu w dniu 19 października 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 listopada 2006 r. sygn. akt II SA/Wa 1160/06 w sprawie ze skargi M. H. poprzednio [...] na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przeniesienia na stanowisko służbowe oddala skargę kasacyjną
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 17 listopada 2006r., sygn. akt II SA/Wa 1160/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...], nr [...] oraz utrzymany nią w mocy rozkaz personalny z dnia [...], nr [...], w przedmiocie przeniesienia na stanowisko służbowe oraz określił, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.
W uzasadnieniu powyższego wyroku, Sąd wskazał na następujący stan faktyczny sprawy:
Rozkazem personalnym z dnia [...] Komendant Główny Policji z dniem [...], zwolnił M. M. ze stanowiska eksperta Wydziału [...] Komendy Głównej Policji (KGP) i z dniem [...] lutego 2006r. mianował ją na stanowisko eksperta w Grupie Stanowisk Tymczasowych KGP, w uzasadnieniu podając, że rozkazem organizacyjnym nr [...] Komendanta Głównego Policji z dnia [...] w sprawie zmian organizacyjno-etatowych w Komendzie Głównej Policji z dniem 31 stycznia 2006r. uchylono etat Biura [...], oraz że mianowanie skarżącej na nowe stanowisko wyniknęło z potrzeb organizacyjnych.
Od powyższego rozkazu personalnego M. M. złożyła odwołanie, podnosząc, że wskazuje on termin mianowania przed upływem terminu odwołania.
Skarżąca wskazała, że wyniku przeprowadzonych zmian nie zmniejszyła się ilość stanowisk w Biurze [...] KGP, nie zlikwidowano też jej stanowiska, a wydział, w którym pełniła dotychczas służbę, jedynie zmienił nazwę. Oceniła też, że spełniała wszystkie wymagania kwalifikacyjne do służby na stanowisku eksperta tego Wydziału. Wskazała na art. 38 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2002 r. Nr 7, poz. 58 ze zm.), według którego, jej zdaniem, zwolnienie policjanta ze stanowiska połączone z równoczesnym mianowaniem na inne stanowisko może nastąpić tylko wtedy, jeśli mianowanie następuje na stanowisko równorzędne. Podniosła, że stanowisko eksperta w Grupie Stanowisk Tymczasowych nie jest równorzędne ze stanowiskiem eksperta Wydziału [...] KGP, gdyż w strukturze organizacyjnej KGP nie ma komórki organizacyjnej o nazwie Grupa Stanowisk Tymczasowych. Grupa ta nie ma określonego zakresu zadań ani podległości służbowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty