Wyrok NSA z dnia 3 padziernika 2007 r., sygn. I GSK 2459/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędziowie Maria Myślińska NSA Cezary Pryca (spr.) Protokolant Katarzyna Warchoł po rozpoznaniu w dniu 3 października 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 21 czerwca 2006 r. sygn. akt I SA/Bd 633/05 w sprawie ze skargi J. R. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia 23 sierpnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług 1. oddalono skargę kasacyjną; 2. zasądzono od J. R. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w T. kwotę 900 (dziewięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w B. wyrokiem z 21 czerwca 2006 r., sygn. akt I SA/Bd 633/05, oddalił skargę J. R. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z [...] sierpnia 2005 r., nr [...], w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy. W dniu [...] grudnia 2003 r. T. R., działający jako przedstawiciel J. R., zgłosił w Urzędzie Celnym w B. do objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu według dokumentu SAD nr [...], samochód OPEL ASTRA, rok produkcji 2001, deklarując w polu 33 SAD kod PCN 8704 21 99 1 obejmujący: pojazdy samochodowe do transportu towarowego; o ładowności nie przekraczającej 1000 kg, zbudowane na bazie nadwozia samochodów osobowych lub osobowo-towarowych (kombi) do czterech lat.

W odpowiedzi na zapytanie organu celnego skierowane, w ramach kontroli prawidłowości klasyfikacji taryfowej, do General Motors Poland Sp. z o.o. - przedstawiciela producenta pojazdu Opel Astra w Polsce (dalej: GMP), spółka poinformowała, że Opel Astra G o nr nadwozia [...] został wyprodukowany 30 maja 2001 r. jako osobowy samochód 5-miejscowy. Wobec powyższego decyzją z [...] stycznia 2004 r. Naczelnik Urzędu Celnego w B. uznał zgłoszenie celne dotyczące tego samochodu za nieprawidłowe w części dotyczącej taryfikacji i określił kwotę długu celnego, klasyfikując sporny pojazd do pozycji 8703 (kod 8703 32 90 1) właściwej dla pojazdów samochodowych i innych pojazdów mechanicznych przeznaczonych zasadniczo do przewozu osób (inne niż objęte pozycją 8702), włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi. W decyzji określono także prawidłową kwotę podatku akcyzowego oraz podatku od towarów i usług należnego z tytułu importu ww. pojazdu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty