03.10.2007 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 3 padziernika 2007 r., sygn. I GSK 2466/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska (spr.) Sędziowie Maria Myślińska NSA Cezary Pryca Protokolant Katarzyna Warchoł po rozpoznaniu w dniu 3 października 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 22 maja 2006 r. sygn. akt I SA/Kr 1542/03 w sprawie ze skargi B. C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia 14 lipca 2003 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe uchyla zaskarżony wyrok w części oddalającej skargę i w tym zakresie przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w K.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w K. wyrokiem z dnia 22 maja 2006 r. sygn. akt I SA/Kr 1542/03, po rozpoznaniu sprawy ze skargi B. C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] lipca 2003 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - uchylił decyzje Naczelnika Urzędu Celnego II w K. z dnia [...] stycznia 2003 r. znak [...] i znak [...] oraz zaskarżoną decyzję w części dotyczącej tych rozstrzygnięć, a w pozostałym zakresie oddalił skargę. Ponadto stwierdził, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy.

Na podstawie pięciu zgłoszeń celnych dokonanych w okresie od [...] stycznia do [...] maja 2000 r. objęto procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towar w postaci odzieży używanej sprowadzonej z H. przez Firmę Handlową G. - B. C.. Organ celny na podstawie art. 70 § 1 Kodeksu celnego dokonał weryfikacji zgłoszeń celnych o nr [...] z dnia [...] marca 2000 r. oraz o nr [...] z dnia [...] maja 2000 r. W wyniku przeprowadzonej kontroli organ celny I instancji uznał, że używana odzież objęta wskazanymi zgłoszeniami celnymi pochodzi z H.. Podstawą stwierdzenia przez organ celny kraju pochodzenia towaru objętego pozostałymi zgłoszeniami celnymi były deklaracje nieupoważnionego eksportera złożone na fakturach zakupu. Wobec ustalenia preferencyjnego pochodzenia odzieży przyjęto obniżoną stawkę celną, przewidzianą dla towarów pochodzących z krajów Unii Europejskiej. Następnie Naczelnik Urzędu Celnego II w K. zwrócił się do h. władz celnych o przeprowadzenie weryfikacji deklaracji dotyczących pochodzenia sprowadzonej do Polski odzieży w celu ustalenia statusu pochodzenia towaru i przekazał faktury zakupu, na których znajdowała się deklaracją eksportera. Pismem z dnia 15 stycznia 2002 r. uzupełnionym pismem z dnia 20 czerwca 2003 r. h. władze celne poinformowały, że kontrola przeprowadzona w siedzibie eksportera wykazała, iż odzież sprowadzona do Polski nie jest towarem pochodzącym z Unii Europejskiej w rozumieniu Protokołu 4 Układu Europejskiego. Ponadto faktury zakupu załączone do zgłoszeń celnych nie są autentyczne i nie odpowiadają rachunkom ujawnionym w trakcie kontroli. Faktury ujawnione u eksportera opiewały na wyższe kwoty niż podane w fakturach, którymi legitymował się importer.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp