Wyrok NSA z dnia 24 stycznia 2007 r., sygn. I GSK 567/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Urszula Raczkiewicz (spr.) Sędziowie NSA Czesława Socha Jerzy Sulimierski Protokolant Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 24 stycznia 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 listopada 2005 r. sygn. akt V SA/Wa 3396/04 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] września 2004 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 30 listopada 2005 r., sygn. akt V SA/Wa 3396/04, oddalił skargę [...] Sp. z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] września 2004 r., Nr [...], w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.
W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że na podstawie zgłoszenia celnego z dnia [...] lipca 2001 r. dokonanego przez [...] Spółkę z o.o. z siedzibą w Warszawie, na podstawie dokumentu SAD nr [...], Dyrektor Urzędu Celnego w Warszawie objął procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towar w postaci leków, przyjmując deklarowaną wartość celną towaru w wysokości odpowiadającej cenie wynikającej z przedstawionych przy zgłoszeniu celnym faktur handlowych wystawionych przez eksportera - [...] AG z siedzibą w Szwajcarii.
W wyniku kontroli postimportowej ujawniono w siedzibie spółki zawartą 17 kwietnia 2001 r. między eksporterem - [...] AG z siedzibą w Szwajcarii a skarżącą, Umowę Dystrybucji i Dostaw wraz z listą produktów i cen (załącznik A do umowy) oraz planem zakupów (załącznik B do umowy), obowiązującą z datą wsteczną, od dnia 1 stycznia 2001 r. Z postanowień umowy wynikało, że skarżąca (nabywca) będzie upoważniona do otrzymania od eksportera (dostawcy) rabatu w wysokości 30 % wartości netto produktów, jeżeli wartość zakupionych w danym okresie produktów przekroczy wartość zakupów ustaloną w rocznym planie zakupów dla tego okresu. W przypadku spełnienia kryteriów uzyskania rabatu, eksporter obowiązany był wystawić notę kredytową poświadczającą rabat udzielony za dany okres. W rozpoznawanej sprawie ujawniona została także wystawiona przez eksportera nota kredytowa z dnia 26 września 2001 r. nr 754476, obejmująca okres od 2 lipca do 20 września 2001 r. w której wysokość rabatu określono na 30 %, tj. na kwotę 11 534 497 CHF od kwoty 38 448 322.66 CHF.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty