Wyrok NSA z dnia 18 lipca 2007 r., sygn. I GSK 2094/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz (spr.) Sędzia NSA Maria Myślińska Sędzia del. WSA Jerzy Strzebińczyk Protokolant Katarzyna Grzelak po rozpoznaniu w dniu 18 lipca 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. S. - "[...]" od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 23 marca 2006 r. sygn. akt I SA/Go 1716/05 w sprawie ze skargi J. S. - "[...]" na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie z dnia [...] marca 2005 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J. S. - "[...]" na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie kwotę 2897 (dwa tysiące osiemset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wyrokiem z dnia 23 marca 2006 r., sygn. akt I SA/Go 1716/05 oddalił skargę J. S. "[...]" na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie z dnia [...] marca 2005 r., nr [...], którą organ utrzymał w mocy rozstrzygnięcie stwierdzające nieprawidłowości w dokonaniu zgłoszenia celnego w zakresie stawki celnej, kwoty długu celnego i podatku od towarów i usług.

Sąd stwierdził, że dnia 5 listopada 2001 r. skarżący, reprezentowany przez agencję celną jako przedstawiciel bezpośredni, dokonał zgłoszenia celnego nr [...], wnosząc o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu swetrów damskich oraz mebli do siedzenia tapicerowanych, chińskiego pochodzenia, potwierdzonego świadectwem pochodzenia, będącego podstawą zastosowania wobec swetrów damskich stawki celnej konwencyjnej w wysokości 18% wartości celnej towaru. Towar objęto deklarowaną procedurą i po przyjęciu zabezpieczenia należności celnych, zwolniono.

Postanowieniem z dnia 25 maja 2004 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Świecku wszczął z urzędu postępowanie celne, następnie je zawiesił i zwrócił się do władz chińskich o dokonanie sprawdzenia autentyczności przedstawionego świadectwa pochodzenia towaru. Po uzyskaniu informacji władz chińskich, że świadectwo jest sfałszowane, organ celny podjął zawieszone postępowanie, a następnie w dniu 7 stycznia 2005 r. wydał decyzję, w której uznał zgłoszenie celne z dnia 5 listopada 2001 r. za nieprawidłowe w zakresie zastosowania stawki celnej związanej z importem swetrów damskich, dokonując określenia długu celnego i należnego z tego tytułu podatku wraz z odsetkami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty