Wyrok NSA z dnia 8 listopada 2007 r., sygn. I GSK 47/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Grabowski Sędziowie NSA Urszula Raczkiewicz (spr.) Czesława Socha Protokolant Marcin Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. H. C. C. - J. N., L. K. Spółki jawnej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 29 sierpnia 2006 r. sygn. akt III SA/Kr 184/04 w sprawie ze skargi P. H. C. - J. N., L. K. Spółki jawnej w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] stycznia 2004 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od P. H. C. C. - J. N., L. K. Spółki jawnej w K. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. kwotę 450 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w K. wyrokiem z dnia 29 sierpnia 2006 r., sygn. akt III SA/Kr 184/04 oddalił skargę P. H. C. C. J. N., L. K. Spółka jawna z siedzibą w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] stycznia 2004 r., nr [...], w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe, określenia kwoty długu celnego i zobowiązania podatkowego.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym:
Na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego według dokumentu SAD z dnia [...] lipca 2003 r., nr [...] objęto procedurą dopuszczenia do obrotu napoje bezalkoholowe owocowe sprowadzone z Węgier przez P.H. C. C. J. N., L. K. Spółkę jawną w K., przyjmując deklarowany kod Taryfy celnej PCN 2202 90 10 0 ze stawka celną obniżoną, wynosząca 10 %.
Naczelnik Urzędu Celnego w K. decyzją z dnia [...] listopada 2003 r., nr [...] uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej między innymi klasyfikacji taryfowej i stwierdził, że prawidłowy kod dla importowanego towaru to kod PCN 2202 10 00 0 ze stawką celną 19 %.
Organ I instancji stwierdził, że stosownie do informacji zawartych w certyfikacie jakości dołączonym do zgłoszenia oraz faktury, przedmiotowy towar to napój zawierający w swoim składzie wodę, 12% owoców (soku owocowego) oraz 9% cukru. Naturalny dodatek w postaci soku owocowego ma decydujący wpływ na smak napoju.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty