08.11.2007 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 8 listopada 2007 r., sygn. I GSK 53/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Grabowski Sędziowie NSA Urszula Raczkiewicz Czesława Socha (spr.) Protokolant Marcin Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w S. z dnia 19 października 2006 r. sygn. akt I SA/Sz 38/06 w sprawie ze skargi W. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w S. z dnia [...] listopada 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w S. wyrokiem z dnia 19 października 2006 r. o sygnaturze I SA/Sz 38/06 oddalił skargę W. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w S. z dnia [...] listopada 2005 r. o nr [...] utrzymującą w mocy (po ponownym rozpoznaniu sprawy) decyzję Dyrektora Izby Celnej w S. z dnia [...] listopada 2004 r. o nr [...], którą odmówiono stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w S. z dnia [...] czerwca 2002 r. o nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego w związku z nielegalnym wprowadzeniem towaru na polski obszar celny.

Sąd oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organu administracji, który stwierdził, że wniosek skarżącego z dnia [...] czerwca 2004 r. o stwierdzenie nieważności powołanej wyżej decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w S. nie jest zasadny, gdyż przy wydawaniu tej decyzji nie doszło do rażącego naruszenia prawa. Wprowadzenie przez skarżącego w dniu 3 marca 2002 r. przez przejście graniczne w Kołbaskowie przedmiotowego samochodu marki VW Passat o numerze nadwozia WVWZZZ33CE192206 bez dokonania zgłoszenia celnego doprowadziło do powstania długu celnego (art. 210 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (t.j.: Dz. U. z 2001 r. Nr 75, poz. 802 ze zm.)). Z uwagi na to organ celny określił należności celne przywozowe związane z nielegalnym wprowadzeniem na polski obszar celny przedmiotowego pojazdu i obciążył tymi należnościami skarżącego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty