04.04.2007 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 4 kwietnia 2007 r., sygn. I GSK 1113/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Chromicki Sędziowie Andrzej Kisielewicz NSA Jerzy Sulimierski (spr.) Protokolant Anna Fyda po rozpoznaniu w dniu 4 kwietnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki Cywilnej R. K., E. A., P. K. w Legionowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 7 grudnia 2005 r. sygn. akt 3/I SA/Po 297/03 w sprawie ze skargi [...] Spółki Cywilnej R. K., E. A., P. K. w Legionowie na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia [...] marca 2002 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od [...] Spółki Cywilnej R. K., E. A., P. K. w Legionowie na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie kwotę 120 zł (sto dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 7 grudnia 2005 r. sygn. akt 3/I SA/Po 297/03 oddalił skargę wspólników spółki cywilnej [...] z siedzibą w Legionowie należącej do R. K., E. A. i P. K. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł w Warszawie z dnia [...] marca 2002 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

Sąd oparł się na następującym stanie faktycznym sprawy.

Decyzją z dnia [...] czerwca 2001 r. Dyrektor Urzędu Celnego w Rzepinie Nr [...] uznał zgłoszenie celne importera - wspólników spółki cywilnej [...] za nieprawidłowe w zakresie deklarowania towaru, stawki celnej oraz długu celnego. W dokumencie SAD nr [...] z dnia [...] lipca 2000 r. agencja celna [...] z Rzepina, działająca w imieniu importera, zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym kwiaty cięte sprowadzone z Holandii i dokonała ich klasyfikacji celnej. Róże cięte I i II gatunku zaklasyfikowano do kodu PCN 0603 10 10 1 ujmując je w dwóch rożnych pozycjach SAD według stawki celnej autonomicznej w wysokości 0,06 EUR/szt. oraz stawki konwencyjnej (ad walorem) w wysokości 45% wartości celnej. Podobnie zaklasyfikowano chryzantemy przypisując im kod PCN 0603 10 50 1 i zastosowano odpowiednio stawkę celną autonomiczną w wysokości 0,05 EUR/szt. oraz stawkę konwencyjną obejmującą chryzantemy II gatunku w wysokości 45% wartości celnej. Kwestionując powyższe zgłoszenie celne organ celny I instancji dokonał jego korekty w ten sposób, że ujął róże do jednego kodu PCN 0603 10 10 1 ze stawką celną autonomiczną w wysokości 0,06 EUR/szt. oraz chryzantemy do kodu PCN 0603 10 50 1 ze stawką celną autonomiczną w wysokości 0,05 EUR/szt. Na tej podstawie organ celny ustalił niedobór długu celnego i wezwał stronę do jego uregulowania wraz z odsetkami wyrównawczymi liczonymi od dnia powstania zobowiązania celnego do dnia zapłaty.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty